ΔΕΥΤΕΡΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ με πανελλήνιο ρεκόρ ο Μάρκος!

Τρομερό τελευταίο 100άρι έκανε ο Δημήτρης Μάρκος στον τελικό των 400μ ελεύθερο, αφού πλασαρίστηκε στην δεύτερη θέση και κατάφερε να την διατηρήσει μέχρι το τέλος παρά την πίεση που δέχτηκε.

Ο κολυμβητής του Αλέξανδρος Μοράρη έκανα μια πολύ καλά στρατηγικά κούρσα και ανταμείφθηκε για αυτή. Αγωνίστηκε στην διαδρομή Νο2 του τελικού των 400μ ελεύθερο και ενώ ήταν έβδομος μέχρι τα 150 μέτρα, μετά ξεκίνησε να ανεβάζει εντυπωσιακά τον ρυθμό του. Τερμάτισε σε 3:47.44 για να καταγράψει πρώτη φορά στην καριέρα του επίδοση κάτω από το 3:48 και για καταρρίψει το πανελλήνιο ρεκόρ του Κωνσταντίνου Εγγλεζάκη που κρατούσε από το 2021 με 3:48.59. Η επίδοση αυτή του χάρισε το δεύτερο αργυρό μετάλλιο της καριέρας του σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, μετά το αργυρό που κατέκτησε στα 800μ ελεύθερο στην ίδια διοργάνωση. Πρωταθλητής Ευρώπης στέφθηκε ο Φέλιξ Όμπεκ (Αυστρία) με 3:43.24 και το χάλκινο κέρδισε ο Αντόνιο Ντιάκοβιτς (Ελβετία) με 3:47.62.