ΔΕΥΤΕΡΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ με ρεκόρ ο (σχεδόν) 19χρονος Σίσκος!

Διέλυσε τα χρονόμετρα ο Απόστολος Σίσκος και κατέκτησε το πρώτο του μετάλλιο στην κατηγορία των ανδρών στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου, σε μία ιστορική κούρσα για την ελληνική κολύμβηση, καθώς έγινε ο πρώτος κολυμβητής κάτω από το 1:56 στο 200άρι ύπτιο.

Τρομερή εμφάνιση από τον κολυμβητή του Στέφανου Ζαφεριάδη στο Βελιγράδι, ο οποίος έκανε την κούρσα της ζωής του και για 198 μέτρα ήταν αγκαλιά με το χρυσό μετάλλιο.
Ο (σχεδόν) 19χρονος Σίσκος βρέθηκε πολύ κοντά στο να γίνει ο νεότερος πρωταθλητής Ευρώπης της Ελλάδας, όμως στην τελευταία χεριά του τελικού, ο Αλεξάντερ Ζελτιάκοφ του «έκλεψε» το χρυσό κάνοντας 1:55.39, έναντι 1:55.42 του Σίσκου.
Όπως και να έχει, πρόκειται για μεγάλη επιτυχία και μάλιστα ο Σίσκος με το 1:55.42 έκανε δικό του και πάλι το πανελλήνιο ρεκόρ που του πήρε πριν μερικές εβδομάδες ο Απόστολος Χρήστου με 1:56.34.
Το χάλκινο μετάλλιο στο σημερινό τελικό των 200μ ύπτιο κατάκτησε ο Ρόμαν Μιτιούκοφ (Ελβετία) που τερμάτισε σε 1:55.75.