ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

ΔΕΥΤΕΡΑΘΛΗΤΗΣ ΚΟΣΜΟΥ και πρόκριση στους Ολυμπιακούς για τον Πετρούνια!

Η εξαιρετική εμφάνιση του Λευτέρη Πετρούνια στον τελικό των κρίκων του παγκόσμιου πρωταθλήματος της Αμβέρσας, του χάρισε το αργυρό μετάλλιο και την Ολυμπιακή πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού το 2024!

Πριν ακόμα φτάσουμε στην Αμβέρσα όλοι γνώριζαν ότι ο παγκόσμιος τίτλος των κρίκων θα ήταν μια μονομαχία ανάμεσα στον χρυσό Ολυμπιονίκη του Τόκιο Γιουνγκ Λιου (Κίνα) και τον τρις παγκόσμιο πρωταθλητή Λευτέρη Πετρούνια.
Ο Κινέζος ήταν εκπληκτικός και με βαθμό δυσκολίας 6,4 εκτέλεσε το πρόγραμμα του με αξιολόγηση από τους κριτές 8.833 για να συγκεντρώσει 15.233 βαθμούς και να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο.
Ο Πετρούνιας εκτέλεσε το πρόγραμμα του με βαθμό δυσκολίας 6,3 και με αξιολόγηση 8.766 κατέλαβε την 2η θέση με 15.066 βαθμούς για να πάρει μαζί και την Ολυμπιακή πρόκριση για 3η φορά στην καριέρα του σε Ολυμπιακούς Αγώνες.
To χάλκινο μετάλλιο κατάκτησε ο Κινέζος Χάο Γιου, αργυρός Ολυμπιονίκης στο Τόκιο, συγκεντρώνοντας 14.833 βαθμούς.