Διπλό η Πουατιέ με βασικό Κοκκινάκη στη Γαλλία

Ο Μενέλαος Κοκκινάκης ήταν βασικός σε όλο το παιχνίδι και η Πουατιέ έκανε το 2 στα 2 εκτός έδρας καθώς για την 3η αγωνιστική της γαλλικής λίγκας επικράτησε με 3-2 στην έδρα της Τουρκουά.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο Έλληνας ακραίος είχε μόλις 5 πόντους (4/12 επιθέσεις), σηκώνοντας μεγάλο βάρος στην υποδοχή (35% με 25% άριστες) και παρόλο που με δικό του λάθος στην επίθεση χάθηκε το πρώτο σετ, βοήθησε την ομάδα του να επικρατήσει πολύ εύκολα τελικά στο τάι μπρέικ.
Αντιθέτως δεύτερη εντός έδρας ήττα γνώρισε η Ναντ του Ραφαήλ Κουμεντάκη με τον Θρακιώτη να είναι στον πάγκο και να έρχεται ως αλλαγή στο δ’ σετ (όταν το προβάδισμα με 13-10 της Ναντ χάθηκε) έχοντας 1 πόντο (1/2 επ.).
Η πρωταθλήτρια Σομόν πέρασε με δύσκολη νίκη 3-0 από την έδρα της Αζαξιό, ενώ στο μεγάλο ντέρμπι η Παρί νίκησε με 3-1 την Τουρ.