Εγγύηση ο Χρήστου, δικό του ξανά το ρεκόρ στα 200μ!

Ο κολυμβητής του Παναγιώτη Βελέντζα έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα, δηλαδή να καταγράψει ακόμα ένα πανελλήνιο ρεκόρ. Στο εθνικό πρωτάθλημα που φιλοξενείται στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο αναδείχθηκε νικητής στα 200μ ύπτιο και πήρε πίσω το ρεκόρ του.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Ο Απόστολος Χρήστου αγωνίστηκε στην πέμπτη διαδρομή του τελικού των 200μ ύπτιο και είχε το προβάδισμα στην κούρσα από τα πρώτα μέτρα μέχρι και τον τερματισμό. Ακούμπησε τον τοίχο του τερματισμού σε 1:56.34 για να κερδίσει ακόμα μία φορά τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας και πήρε πίσω το πανελλήνιο ρεκόρ. Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα το είχε κάνει δικό του ο Απόστολος Σίσκος με 1:56.64, αλλά σήμερα ο Χρήστου έκανε μια πολύ γρήγορη κούρσα και από ότι φαίνεται θα αλλάζει χέρια… τακτικά. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Σίσκος με 1:57.23 και στην τρίτη ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης με 2:00.53.
Με την ολοκλήρωση της κούρσας ο Έλληνας πρωταθλητής δήλωσε στο Sportsfeed: «Είμαι πολύ χαρούμενος γιατί μετά από δύο χρόνια κολύμπησα στο 1:56 στα 200μ ύπτιο που έιναι και ο βασικός στόχος για το Παρίσι και σιγά σιγά νιώθω καλύτερα ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων. Νιώθω πολύ καλά και είμαι σε καλύτερη κατάσταση από ότι ήμουν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα. Πιστεύω το καλοκαίρι θα είμαι ακόμα καλύτερα. Είναι πολύ καλός χρόνος το 1:56.34. Πριν δύο εβδομάδες κολύμπησα 1:57 που πάλι ήταν καλή η επίδοση και πολύ ενθαρρυντική».