ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Έξι μετάλλια σε 4 χώρες

Μόνο η Ολλανδία μπόρεσε να μπει σφήνα σε ΗΠΑ και Λατινική Αμερική στο βάθρο του Ολυμπιακού τουρνουά BMX. Ξεχώρισε το χρυσό της Κολομβιανής Μαριάνα Παχόν που ακολούθησε εκείνο του Λονδίνου.

του Στέφανου Σουλιώτη

Η 24χρονη αθλήτρια αποτελεί σημαντική φυσιογνωμία στο χώρο του BMX αφού εκτός των δύο διαδοχικών χρυσών Ολυμπιακών μεταλλίων μετράει έξι παγκόσμια πρωταθλήματα και τρία στην κατηγορία νεανίδων. Μάλιστα είναι τέτοια η αναγνωρισιμότητα στη χώρα της που το 2012 ήταν εκείνη η σημαιοφόρος της Κολομβίας στην τελετή έναρξης των Αγώνων του Λονδίνου. Το προσωνύμιό της είναι «βασίλισσα του BMX». Τη δεύτερη θέση στις γυναίκες στο Ρίο κατέλαβε η Αμερικανίδα Άλις Ποστ και την τρίτη η Στέφανι Ερνάντες από τη Βενεζουέλα. Στους άνδρες χρυσός Ολυμπιονίκης αναδείχθηκε ο Αμερικανός Κόνορ Φιλντς, στη δεύτερη συμμετοχή του στη διοργάνωση. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Ολλανδός Γέλε βαν Γκόρκομ και το βάθρο συμπλήρωσε ο Κολομβιανός Κάρλος Ραμίρεζ.