ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Εκτός παγκοσμίου πρωταθλήματος η Εθνική

Εκτός παγκοσμίου πρωταθλήματος χάντμπολ του 2025 έμεινε η Εθνική ανδρών, καθώς ηττήθηκε στο Αϊντχόφεν από την Ολλανδία με 31-25 (-6) στη ρεβάνς της αναμέτρησης της Κοζάνης όπου είχε επικρατήσει με 31-27 (+4).

Η Εθνική το πάλεψε στα ίσια και έχασε στις λεπτομέρειες την πρόκριση απέναντι στο Νο12 της Ευρώπης και μια από τις κορυφαίες ομάδες του κόσμου. Ο Πέτρος Μπουκοβίνας με 13/42 επεμβάσεις αναδείχθηκε ΜVP από ελληνικής πλευράς, ενώ πρώτοι σκόρερ για την Εθνική ήταν οι Λιάπης (8 γκολ) και Παναγιώτου (5 γκολ).
Η Εθνική ομάδα στρέφει πλέον την προσοχή της στα προκριματικά του EURO 2026 με στόχο την πρόκριση για δεύτερη συνεχόμενη φορά στην τελική φάση.
Οι αγώνες αρχίζουν τον Νοέμβριο και η Ελλάδα βρίσκεται στον ίδιο όμιλο με Ισλανδία, Βοσνία και Γεωργία.

Καλό ξεκίνημα, δύσκολη συνέχεια
Η Ελλάδα μπήκε καλύτερα στο ματς. Με δύο γκολ του Σάββα ισοφάρισε 2-2 (2:52), ενώ στη συνέχεια απάντησε με Τόσκα και Παναγιώτου σε 4-4 (10’), ενώ με τέρμα του Πασσιά πέρασε μπροστά με 5-6 (13’). Ακολούθησε ένα κακό 7λεπτο με τους Ολλανδούς να προηγούνται 10-6 (19’) με σερί 5-0.
Τόσκας και Παναγιώτου μείωσαν σε 10-7 και 11-8 αντίστοιχα, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να ξεφύγουν με +5 (13-8) στο 25’.
Μια φάση νωρίτερα οι Τσέχοι διαιτητές απέβαλαν με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Παπαδιονυσίου για αγκωνιά με την Εθνική να χάνει ένα έμπειρο παίκτη κυρίως στην άμυνα.
Ο Λιάπης μείωσε σε 13-9, αλλά με δύο γκολ από Φερστάινεν και Τεν Φέλντε το σκορ έγινε 15-9 (29’). Στο τελευταίο λεπτό η κάθε ομάδα σκόραρε από ένα γκολ με τους Μπόσκο και Τεν Φέλντε για το 16-10 του ημιχρόνου.

Διαφορά στο +10 και προσπάθεια αντεπίθεσης
Στο β’ ημίχρονο η Εθνική βελτίωσε την επίθεση της, όμως συνέχισε να δέχεται αρκετά τέρματα σε έμμεσο και άμεσο αιφνιδιασμό.
Στο 40’ οι Ολλανδοί ξέφυγαν με +8 (21-13) με γκολ του τερματοφύλακα Ντοργκέλο από το ένα τέρμα στο άλλο.
Η Εθνική μείωσε με τον Λιάπη σε 21-14, αλλά οι Ολλανδοί συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό φτάνοντας τη διαφορά στο +10 (26-16) με τον Μπάγιενς στο 49’.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα έκανε μεγάλη προσπάθεια για την ανατροπή και κατάφερε από το 29-20 (54’) να μειώσει σε 29-22 και έπειτα σε 31-25, αλλά δεν ήταν αρκετό για να της δώσει την πρόκριση.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 31-25
Πεντάλεπτα:
2-2, 5-4, 7-6, 11-6, 12-8, 16-10 (ημχ.), 17-11, 21-13, 23-15, 26-17, 29-21, 31-25
ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Όλσον): Στάβαστ, Φαν Ζούντερτ, Τεν Φέλντε 7, Μπλάου, Σουνάκερ, Ντόρτζελο 1, Σάγκεν 6, Κόι 1, Γκένεν 2, Ν. Φερστάινεν 6, Κλέικερς, Στάινς 3, Σμιτς Τ., Σμιτ, Α. Φερστάινεν, Μπάιγενς 5.
ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Παναγιώτου 5, Μπόσκος 1, Λιάπης 8, Μάλλιος, Παπάζογλου, Μιχαηλίδης 1, Πασσιάς 1, Τόσκας 4, Μπουκοβίνας, Παπαβασίλης 1, Τζηράς, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου, Αραμπατζής, Σάββας 4, Κεδέρης.
Κόκκινη: 23:58 Παπαδιονυσίου, Δίλεπτα: 4-2, Πέναλτι: 3/5-0/0