Ελλαδάρα στα ημιτελικά του ευρωπαϊκού

Μετά από 17 χρόνια, η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των ανδρών, δίνει και πάλι το παρών σε ημιτελική φάση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Με τρομερή άμυνα, εκπληκτικό Φλέγκα στην εστία και πολύ καλό Φουντούλη στην επίθεση, η ελληνική ομάδα κέρδισε την Ισπανία 6-2 και πήρε το εισιτήριο για την τετράδα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.
Η Εθνική κράτησε τους Ισπανούς δίχως γκολ για σχεδόν δύο οκτάλεπτα, καθώς δέχθηκε το πρώτο γκολ 33 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου! Η ίδια ατσάλινη άμυνα επαναλήφθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Φλέγκα να κάνει φοβερές αποκρούσεις, ενώ οι υπόλοιποι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου να κλείνουν κάθε διάδρομο προς την ελληνική εστία. Πραγματικά, η ελληνική άμυνα ήταν για σεμινάριο!
Η Εθνική περιμένει τώρα τη νικήτρια ομάδα της αναμέτρησης Σερβίας-Ρωσίας που ακολοθεί για να μάθει την αντίπαλο της στον ημιτελικό της Τετάρτης (21:15).
Οκτάλεπτα 2-0, 1-1, 2-1, 1-0