Εντυπωσιακό ντεμπούτο στο 10αρι

Με γρήγορο 10αρι εντός σταδίου ξεκίνησε η σεζόν στην Ιαπωνία, με τον Ρόναλντ Κουέμοϊ να κλέβει την παράσταση.

Στον αγώνα του πανεπιστημίου Χατζιότζι στο Τόκιο, ο κάτοχος του παγκόσμιου ρεκόρ των εφήβων στα 1.500μ. έτρεξε για πρώτη φορά στη ζωή του 10αρι και ήταν ο νικητής με το εντυπωσιακό (για ντεμπούτο) 27:33.94. `o Κουέμοϊ ήταν 13ος στον τελικό των 1.500μ. στους Ολυμπιακούς του Ρίο, παρά τις υψηλές προσδοκίες.
Στο Τόκιο πάντως, δεν ήταν ο μοναδικός που έτρεξε την απόσταση κάτω από 28 λεπτά. Συνολικά 18 δρομείς κατάφεραν να τερματίσουν κάνοντας μέχρι 27:58.32. Τη δεύτερη θέση στον αγώνα κατέλαβε ο επίσης Κενυάτης Τζέιμς Εμγουανγκί με 27:38.24, ενώ τρίτος ήταν ο Αμερικανός, Κρις Ντέρικ με 27:38.69.
Στις γυναίκες η νικήτρια ήταν η Σάκι Γουκούι (Ιαπωνία) κάνοντας 32:38.29.