Εντυπωσιακή η Εθνική στην Ολλανδία

Εντυπωσιακή εμφάνιση από την Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών στην Ολλανδία όπου επικράτησε 10-4 για την 5η αγωνιστική των προκριματικών του world league.

Το παιχνίδι ξεκίνησε νωθρά για την Εθνική μας που δεν μπορούσε να βρει λύσεις επιθετικά στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου, με αποτελέσμα η Ολλανδία να προηγηθεί με γκολ του Λίντχουτ. Στη συνέχεια όμως, δύο γκολ των «Ιταλών» Βλαχόπουλου και Γούνα έδωσαν προβάδισμα 2-1 στην Εθνική μας. Στην αρχή του δευτέρου οκταλέπτου ο Λίντχουτ κατάφερε και πάλι να παραβιάσει την εστία της Εθνικής, όμως δύο γκολ των Χρυσοσπάθη και Γενηδουνιά οδήγησαν την Εθνική μας στο ημίχρονο με διαφορά δύο γκολ υπέρ της (4-2).
Το τρίτο οκτάλεπτο κύλησε χωρίς γκολ για το μεγαλύτερό του διάστημα με τους Ολλανδούς να χάνουν αρκετές επιθέσεις με παίκτη παραπάνω. Μάλιστα ένα λεπτό πριν το τέλος μείωσαν σε 4-3, όμως η άμεση απάντηση ήρθε από τον Αλέξάνδρο Γούνα που έκανε το 5-3 στην αμέσως επόμενη επίθεση.
Στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου μπήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν το παιχνίδι και με σερί 3-0 στο πρώτ τετράλεπτο κατάφεραν να φέρουν τη διαφορά στα 5 γκολ (8-3). Στη συνέχεια η Εθνική μας δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και έφτασε στο τελικό 10-4.

Οκτάλεπτα: 1-2, 1-2, 1-1, 1-5
Ολλανδία (Φαν Γκάλεν) Φαν ντε Μπουργκ 2, Λίντχουτ 2.
Ελλάδα (Βλάχος) Γενηδουνιάς 1, Χρυσοσπάθης 1, Φουντούλης 2, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 1, Γούνας 4, Βλαχόπουλος 1.
Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Κροατία επιβλήθηκε εύκολα της Γαλλίας με 16-6.