Εντυπωσιακή και επικίνδυνη η Σμιθ

Η 22χρονη Αμερικανίδα κολύμπησε το πρώτο της 100άρι ύπτιο στο 2024 και σημείωσε την 9η ταχύτερη επίδοση όλων των εποχών στο αγώνισμα και έστειλε στις αντιπάλους της το πρώτο μήνυμα για την μάχη που θα γίνει στους Ολυμπιακούς Αγώνες για το χρυσό μετάλλιο.

Η Ρίγκαν Σμίθ ήταν η μεγάλη νικήτρια στον τελικό των 100μ ύπτιο στην διοργάνωση «Pro Swim Series» που διεξάγεται στο Γουέστμοντ των ΗΠΑ. Είχε πέρασμα στο πρώτο 50άρι 28.13 και τελικά τερμάτισε την κούρσα της σε 57.64 για να καταγράψει νέο αμερικανικό ρεκόρ στην όπεν κατηγορία, το οποίο άνηκε στην ίδια με 57.71. Η Αμερικανίδα δεν αγωνίστηκε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα αλλά με αυτή την επίδοση θα κατακτούσε το χρυσό, καθώς πρώτη ήταν η συμπατριώτισσα της, Κλερ Κούρζαν, με 58.29. Στην δεύτερη θέση στο Γουέστμοντ ολοκλήρωσε η Λία Σάκλεϊ με 59.76 και την τρίτη η Ράιαν Γουάιτ με 1:00.12. Το 57.64 αποτελεί την 9η ταχύτερη επίδοση στην ιστορία, ενώ η Σμιθ έχει ατομικό ρεκόρ 57.57 που αποτελεί την 6η επίδοση όλων των εποχών.