ΠΑΛΗ

Επικράτησαν τα φαβορί

Χωρίς εκπλήξεις ολοκληρώθηκε τα ξημερώματα της Πέμπτης η τρίτη ημέρα του παγκόσμιου πρωταθλήματος που πραγματοποιείται στο Λας Βέγκας.

του Στέφανου Σουλιώτη

Οι τρεις γυναίκες αθλήτριες που βρίσκονταν στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης στην κατηγορία τους δεν άφησαν περιθώρια στις αντιπάλους τους και αναδείχθηκαν παγκόσμιες πρωταθλήτριες. Στα 48κ. η Ιαπωνέζα Έρι Τοσάκα επικράτησε με 3-2 επί της Μαρίγια Στάντνικ από το Αζερμπαϊτζάν η οποία κατέκτησε το χρυσό μετάλλια στους ευρωπαϊκούς αγώνες του Μπακού. Η 22χρονη Τοσάκα ανέβηκε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.
Η κυριαρχία των Ιαπωνέζων συνεχίστηκε και στα 53κ. Η Σαόρι Γιοσίντα επιβεβαίωσε τον τίτλο του απόλυτου φαβορί επικρατώντας με 2-1 επί της Σουηδέζας Σοφία Μάτσον. Η Γιοσίντα μετράει δεκατρείς παγκόσμιους τίτλους από το 2002 μέχρι σήμερα. Μόνο το 2004 δεν κατάφερε να πάρει το χρυσό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα. Το έκανε όμως στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας και το επανέλαβε αργότερα στο Πεκίνο και στο Λονδίνο.
Στα 69κ. η χρυσή Ολυμπιονίκης Νατάλια Βορομπίεβα από τη Ρωσία νίκησε με πτώση την πρωταθλήτρια Ασίας Φενγκ Ζου από την Κίνα και αναδείχθηκε για πρώτη φορά πρωταθλήτρια κόσμου.
Στα 85κ. ελληνορωμαϊκής ο Ουκρανός Ζαν Μπελένιουκ μετά το ασημένιο μετάλλιο στους ευρωπαϊκούς αγώνες, κατέκτησε το χρυσό στο Λας Βέγκας επικρατώντας με 6-0 επί του Ρουστάμ Ασακάλοφ από το Ουζμπεκιστάν.