ΧΑΝΤΜΠΟΛ

EURO 2024: Ολοκλήρωσε με ήττα η Εθνική

Η Εθνική χάντμπολ των ανδρων ολοκλήρωσε με ήττα 29-20 από την Τσεχία την παρουσία της στο EURO 2024 της Γερμανίας και ταυτόχρονα την παρθενική της συμμετοχή στη κορυφαία διοργάνωση της Γηραιάς Ηπείρου.

Η Εθνικής δεν κατάφερε να κερδίσει κάποιο βαθμό, αλλά επιστρέφει στην Ελλάδα γεμάτη εμπειρίες και αγώνες στο υψηλότατο επίπεδο που θα την βοηθήσουν σημαντικά στο μεγάλο στόχο που είναι η πρόκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2025 με τα πλέι οφ να διεξάγονται τον Μάιο.
Η ελληνική ομάδα εκτός από τα πολλά λάθη, έπεσε πάνω στην δυνατή άμυνα της Τσεχίας -που έχει μεγάλη παράδοση και παραστάσεις από τέτοιες διοργανώσεις- αλλά και στον παγκόσμιας κλάσης τερματοφύλακα του Κιέλου Τόμας Μρκβα που πραγματοποίησε 18/33 επεμβάσεις με ποσοστό 55%!
Για την Ελλάδα πρώτος σκόρερ ήταν ο Κεδέρης με 5/7, ενώ 4/6 είχε ο Μπόσκος.

To ματς
Η Τσεχία προηγήθηκε 3-1 (3’) με τον Κλίμα και 4-2 (6’) με τον Στέρμπα με τον Τόσκα να σημειώνει δύο γκολ για να μειώσει σε 3-2 (5’) και 4-3 (7’) αντίστοιχα, ενώ η Εθνική έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες να ισοφαρίσει, αλλά ο Μρβκα σταμάτησε ισάριθμα σουτ του Λιάπη από θέση πίβοτ.
Οι Τσέχοι το εκμεταλεύτηκαν και έφτασαν για πρώτη φορά στο +3 (6-3) στο 12’ και 7-4 στο 14’. Σάββας και Λιάπης μείωσαν σε 7-6 (19’) για την Εθνική μας, αλλά στα λεπτά που ακολούθησαν έως το ημίχρονο υπέπεσε σε πολλά λάθη και έδωσε την ευκαιρία στη Τσεχία να φτάσει στο 14-7 (29’), αρχικά με σερί 3-0 για το 10-6 (21’) και στη συνέχεια μετά το γκολ του Μπόσκου (10-7) με νέο σερί 4-0 για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 15-8.
Στο β’ ημίχρονο η Εθνική δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στην καλά οργανωμένη άμυνα της Τσεχίας, η οποία εκμεταλλευόμενη και τα πολλά λάθη της Ελλάδας σε άμυνα και επίθεση ανέβασε τη διαφορά στο +10 (19-9) στο 36’ και στη συνέχεια στο +14 (25-11) στο 47’.
Η Εθνική πάλεψε να μαζέψει τη διαφορά και να κλείσει θετικά το τελευταίο δεκάλεπτο και τα κατάφερε μειώνοντας σε 25-15 (53’) με σερί 4-0 και τους Μπόσκο (3), Μιχαηλίδη, ενώ έριξε τη διαφορά και στα 8 γκολ (28-20), πριν το τελικό 29-20.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-3, 7-4, 9-6, 12-7, 15-8 (ημχ), 18-9, 20-10, 23-11, 25-14, 26-16, 29-20
ΤΣΕΧΙΑ (Σαμπάτε): Μρκβα, Χρντλίτσκα, Χρστσκα, Πίροτς 2, Γ. Πάτζελ 1, Στέρμπα 7, Κάσπαρεκ 4, Ρέιτσλ 2, Τρκόβσκι 3, Χαβράν 1, Κλίμα 3, Β. Πάτζελ 1, Σόλακ 4, Μορκόφσκι 1, Ζέμαν, Ρεζνίσκι.
ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Παναγιώτου, Μπόσκος 4, Λιάπης 1, Μάλλιος 1, Μιχαηλίδης 1, Πασσιάς, Τόσκας 3, Μπουκοβίνας, Παπαβασίλης, Τζηράς 1, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου 2, Αραμπατζής 1, Παπαντωνόπουλος, Σάββας 1, Κεδέρης 5.
Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 1/1-1/1