Έχασε την ευκαιρία

Ξεκίνησε νωθρά, τελικά ισοφάρισε και 15 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη. Η Ελλάδα δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στην Ουγγαρία στην πρεμιέρα της, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης ανδρών που διεξάγεται στο Βελιγράδι.

Η ελληνική ομάδα, ξεκίνησε τον αγώνα με την Ουγγαρία… μουδιασμένα. Βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ διαφορά στο πρώτο οκτάλεπτο, για να καταφέρει να σημειώσει το πρώτο της γκολ 1:40 πριν από τη λήξη της περιόδου με τον Μυλωνάκη. Τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Φουντούλη στον παίκτη παραπάνω 41 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά η ολιγωρία στην άμυνα, έδωσε την ευκαιρία στους Ούγγρους να ολοκληρώσουν το οκτάλεπτο προηγούμενοι 3-2 με γκολ ακριβώς με τη λήξη.
Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στη δεύτερη περίοδο. Η Ελλάδα ισοφάριζε και οι Ούγγροι περνούσαν και πάλι μπροστά στο σκορ. Τελικά, 2:06 πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με γκολ του Γεννηδουνιά, η Ελλάδα πέρασε μπροστά στο σκορ αλλά μόνο για 42 δευτερόλεπτα.
Το… κλειστό παιχνίδι συνεχίστηκε και στο τρίτο οκτάλεπτο. Ο Δερβίσης έδωσε προβάδισμα στην Εθνική μρ 6-5, αλλά οι Ούγγροι με δύο γκολ του Βάργκα έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι 7-6.
Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο σκληρό, με την ελληνική ομάδα να χάνει δύο παίκτες από αποβολές (Ποντικέας και Δελακάς) και την Ουγγαρία έναν (Έρντελι). Η ομάδα της Ουγγαρίας έκανε το 8-6 με τον Χαράι, αλλά η Ελλάδα έβαλε μπρος να κάνει αυτό που ξέρει πολύ καλά. Την ανατροπή στο φινάλε. Βλαχόπουλος, Γεννηδουνιάς ισοφάρισαν το παιχνίδι σε 8-8 και 15 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, το σύστημα στον παίκτη παραπάνω, έβγαλε τον Κολόμβο τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Ουγγαρίας, Βίκτορ Νάγκι, ο οποίος έκανε την απόκρουση του αγώνα και κράτησε την ισοπαλία. Στα τρία δευτερόλεπτα που απέμειναν, η Ούγγροι έκαναν επιθετικό φάουλ και το σουτ της απελπισίας έμεινε στην… απελπισία.
Πλέον η πρώτη θέση θα παιχτεί στη διαφορά των τερμάτων.
Οκτάλεπτα 2-3, 3-2, 1-2, 2-1
Ελλάδα Μυλωνάκης 2, Φουντούλης 2, Γεννηδουνιάς 2, Δερβίσης 1, Βλαχόπουλος 1.