ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Έχτισε την εστία

Ο Πέτρος Μπουκοβίνας αναδείχθηκε πολυτιμότερος παίκτης της 16ης αγωνιστικής για όσα έκανε στο ντέρμπι ΑΕΚ – ΠΑΟΚ.

του Ηλία Τάταλα

Ο 20χρονος τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ και της Εθνικής νέων ήταν εξαιρετικός στο χθεσινό ντέρμπι. Μπήκε στο ματς όταν στο σκορ ήταν 6-2 υπέρ της ΑΕΚ, και με 9/12 αποκρούσεις βοήθησε τον ΠΑΟΚ να κάνει ένα σερί 3-13 και να κλείσει το ημίχρονο με προβάδισμα 9-15. Συνολικά είχε 55%, από τα υψηλότερα ποσοστά φέτος στην Α1 και απολύτως φυσιολογικά συγκέντρωσε τις ψήφους οκτώ προπονητών. Ο συμπαίκτης του Αλέξης Αλβανός πήρε τρεις, ενώ υπήρξε και ένα λευκό.
«Θέλαμε πάρα πολύ αυτή την νίκη. Είχαμε να κερδίσουμε σε ντέρμπι πάνω από δύο χρόνια. Παίξαμε πολύ καλά στην άμυνα και με μυαλό στην επίθεση. Τώρα μέχρι τέλος του 2ου γύρου θέλουμε μόνο νίκες για να έχουμε το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα ενόψει των πλέι οφ», τόνισε ο Μπουκοβίνας.

Το δεύτερο βραβείο
Στο μεταξύ, σήμερα ανακοινώθηκε και ο MVP της 13ης αγωνιστικής που ολοκληρώθηκε την προηγούμενη Τετάρτη με το ματς Δράμας – Δούκα. Το βραβείο κατέληξε στον 20χρονο Χρήστο Παπαδόπουλο της ΑΕΚ, ο οποίος είχε πετύχει το νικητήριο γκολ στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Φίλιππο Βέροιας.
Ο Παπαδόπουλος συγκέντρωσε επτά ψήφους, ο Δημήτρης Μπαντής (Φίλιππος Βέροιας) δύο ψήφους, ο Χριστόφορος Μπακαούκας (ΑΕΚ) δύο ψήφους, ενώ υπήρξε και ένα λευκό. «Το παιχνίδι στη Βέροια ήταν ντέρμπι. Κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Με την βοήθεια του κόσμου μας πήραμε μία σημαντική νίκη. Τώρα τα πράγματα είναι λίγο δύσκολα μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ, όμως ελπίζουμε ότι θα συνέλθουμε και θα έχουμε καλά αποτελέσματα στο μέλλον», σχολίασε ο νεαρός αθλητής στην ιστοσελίδα της ομοσπονδίας.