ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Ευρωπαϊκό Ε/Ν: Τρεις τελικοί για τα ελληνικά κουπιά

Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων – νεανίδων που φιλοξενείται στην Κρουσβίτσα της Πολωνίας σήμερα και αύριο ξεκίνησε και τα ελληνικά πληρώματα κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση για τρεις τελικούς και τρεις ημιτελικούς.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Πρώτη ελληνική συμμετοχή ήταν στα προκριματικά της δίκωπου των εφήβων με τους Κωνσταντίνο Καραγιάννη και Δημήτρη Κούτρα. Το δίδυμο κέρδισε την παρουσία του στον τελικό της διοργάνωσης, αφού ήταν πρώτο στην σειρά του με χρόνο 6:50.42 και κέρδισε το μοναδικό εισιτήριο που έδινε την απευθείας πρόκριση.
Ο Παναγιώτης Μακρυγιάννης έκανε έναν πολύ καλό αγώνα στο σκιφ. Τερμάτισε πρώτος στην δεύτερη προκριματική σειρά του αγωνίσματός του χάρη στο 7:06.31 και πέρασε άνετα στα ημιτελικά, αφού δεύτερος ήταν ο Γουίλιαμ Μακλίν (Ελβετία) με 7:09.94.
Την θέση τους στα ημιτελικά εξασφάλισαν και οι Κωνσταντίνος Γιαννούλης και Νίκος Χωλόπουλος στο διπλό σκιφ. Οι δύο Έλληνες πρωταθλητές τερμάτισαν τα 2.000μ σε 6:36.65 για να κατακτήσουν την πρώτη θέση και να αφήσουν δεύτερους τους Ιταλούς με 6:39.68. Πρόκριση ήρθε και στο διπλό σκιφ των νεανίδων. Η Γαβριέλα Λιόλιου και η Βαρβάρα Λυκομίτρου ήταν ταχύτερες όλων στην σειρά τους με 7:18.83 και επόμενος στόχος είναι η πρόκριση στον τελικό.
Η Νεφέλη Ντάρα και η Δήμητρα Παπαΐωάννου αγωνίστηκαν στα προκριματικά της δικώπου και με 7:56.17 ήταν τρίτες στην σειρά τους, οπότε χρειάστηκε να συμμετάσχουν στα ρεπεσάζ (επαναληπτικό αγώνα) για την πρόκριση στον τελικό. Σε αυτόν τον αγώνα κατάφεραν με 7:50.46 να προκριθούν στον μεγάλο τελικό, αφού κατέλαβαν την τρίτη θέση.
Μετά την τρίτη θέση στα προκριματικά της τετράκωπου με 6:34.01, οι Μηνάς Φίλιος, Θανάσης Μπάρδας, Ανδρέας Μπούρκας, Αλέξανδρος Χατζιαυγουστίδης αγωνίστηκαν στα ρεπεσάζ. Με χρόνο 6:26.46 τερμάτισαν δεύτεροι οι Έλληνες κωπηλάτες και μαζί με τους Αυστριακούς που ήταν στην πρώτη θέση, πήραν τα δύο εισιτήρια του τελικού.
Το πλήρωμα του τετραπλού σκιφ νεανίδων με τις Πασχαλίνα Μουρατίδου, Ιωάννα Γκρούντα, Ελένη Παπαρρίζου και Σταυρούλα Γιαλογλίδου ήταν τέταρτο στην σειρά του και δεν πήρε την απευθείας πρόκριση στον τελικό. Στα ρεπεσάζ ήταν πέμπτες με χρόνο 7:15.22 και δυστυχώς δεν ήρθε η είσοδος για τον αυριανό τελικό.