ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Ευρωπαϊκό Ε/Ν: Τρία χρυσά μετάλλια για τα ελληνικά κουπιά

Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων – νεανίδων της Κρουσβίτσα κύλισε εξαιρετικά για την ελληνική αποστολή, η οποία πανηγύρισε προκρίσεις σε τελικούς και την κατάκτηση τεσσάρων μεταλλίων.

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την ελληνική αποστολή κέρδισε ο Παναγιώτης Μακρυγιάννης στο σκιφ. Ο Έλληνας πρωταθλητής πέρασε πρώτος την γραμμή του τερματισμού με 7:13.55, αφήνοντας δεύτερο τον Ελβετό, Γουίλιαμ Μακλίν, με 7:17.29 και τρίτο τον Τούρκο, Σουλεϊμάν Γιλμάζ, με 7:18.21.
Ακόμα ένα χρυσό ήρθε για τα ελληνικά χρώματα στον τελικό του διπλού σκιφ εφήβων. Ο Κωνσταντίνος Γιαννούλης και ο Νίκος Χωλόπουλος έκαναν ένα πολύ καλό αγώνα και δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να τους κλέψουν το χρυσό μετάλλιο. Τερμάτισαν πρώτοι σε 6:39.52, ενώ δεύτερο ήταν το βουλγαρικό πλήρωμα με 6:43.17 και τρίτο το σλοβάκικο με 6:43.23.
Το τρίτο χρυσό μετάλλιο σε αυτήν την διοργάνωση κατέκτησαν η Γαβριέλα Λιόλιου και η Βαρβάρα Λυκομήτρου. Οι δύο Ελληνίδες ήταν οι ταχύτερες στο διπλό σκιφ των νεανίδων και με χρόνο 7:27.03 ολοκλήρωσαν στην πρώτη θέση. Ακολούθησε η Ρουμανία με 7:29.25 και η Τσεχία με 7:31.49.
Ο Κωνσταντίνος Καραγιάννης και ο Δημήτρης Κούτρας αγωνίστηκαν στον τελικό της δίκωπου των εφήβων και με χρόνο 6:59.04 κατέκτησαν το αργυρό μετάλλιο. Το χρυσό πήγε στο ρουμανικό πλήρωμα, το οποίο τερμάτισε θριαμβευτικά σε 6:48.33. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των νεανίδων, η Νεφέλη Ντάρα και η Δήμητρα Παπαΐωάννου έχασαν το μετάλλιο για μία μόνο θέση, καθώς ήταν τέταρτες με 7:43.16 και τρίτες ήταν αθλήτριες από την Ουγγαρία με 7:40.07.
Στον τελικό της τετράκωπου, οι Ανδρέας Ραπτόπουλος, Βασίλης Κουτσελίνης, Αλέξανδρος Χατζιαυγουστίδης και Άγγελος Ντούσκος πάλεψαν για μία καλή θέση, αλλά τελικά έμειναν έκτοι με 6:39.00.