Ευρωπαϊκό κύπελλο ανδρών: Το Περιστέρι κέρδισε τον ελληνικό «εμφύλιο»

Στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι η ομάδα πόλο των ανδρών του Περιστερίου πήρε την πολύτιμη νίκη στον «εμφύλιο» κόντρα στον Παναθηναϊκό με 12-10 (κανονικός αγώνας 8-8), στο πλαίσιο του 8ου προκριματικού ομίλου του Euro Cup, που διεξάγεται στην πόλη Κότορ του Μαυροβουνίου.

Οι Περιστεριώτες σημείωσαν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση, ενώ οι πράσινοι μετρούν ήδη δύο ήττες.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Το Περιστέρι προηγήθηκε με 2-0 στην πρώτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 2-2 με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου και προηγήθηκε στην τρίτη περίοδο με 6-3. Ωστόσο, η ομάδα του Λούδη έδωσε την δική της… απάντηση στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού και ισοφάρισε με τον Καρούντζο, στα τελευταία δευτερόλεπτα (8-8).
Οι ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι, με τον Μπραΐμη να αστοχεί στην τελευταία εκτέλεση για το τριφύλλι και τον Ανδρέα Μπιτσάκο να γράφει το τελικό σκορ.
Οκτάλεπτα: 0-2, 2-0, 1-4, 5-2, πέν. 4-2
ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ: Χρυσοσπάθης 3, Ανδρ. Μπιτσάκος 3, Άτζιτς 2, Χρ. Μπιτσάκος 2, Καρούντζος 2.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Αλβέρτης 3, Νικολαϊδης 2, Δερμιτζάκης 2, Στίβενσον 1, Δευτεραίος 1, Νικολαΐδης 1.

Αύριο Σάββατο 23/9, το πρωί, ο ΓΣ Περιστερίου αντιμετωπίζει το Ανόβερο στις 11:00 και ο Παναθηναϊκός την Τεράσα στις 13:00 και το βράδυ, στις 21:00, ο ΓΣ Περιστερίου κοντράρεται με την Τεράσα.

Εύκολα ο Πανιώνιος

Εύκολα ήρθε και η δεύτερη νίκη για τον Πανιώνιο στον αγώνα του με την Ετσέϊντε Τενερίφης, επί της οποίας επιβλήθηκε με 15-5, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Ε΄ προκριματικού ομίλου, στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης.
Οι κυανέρυθροι του Κώστα Δήμου έκαναν ένα ακόμη βήμα για την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, την οποία θέλουν να σφραγίσουν αύριο Σάββατο, στις 18:30 κόντρα στη Χόνβεντ και να πάνε με άνεση στον τελευταίο αγώνα τους την Κυριακή με την Όρβοσι.
Οκτάλεπτα: 1-2, 1-4, 0-4, 3-5
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Ουκρόπινα 4, Μοσκόβ 3, Καλαϊτζής 3, Μουρίκης 2, Γούνας 2, Γκιουβέτσης 1.

Άνετε ο Απόλλωνας

Ο Απόλλωνας Σμύρνης επιβλήθηκε με 15-7 επί της Μλάντοστ Ζάγκρεμπ, στο πλαίσιο του 7ου ομίλου στη Βαρκελόνη και πραγματοποίησε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.
Η ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη προηγήθηκε με 2-0 και 3-1 στο ξεκίνημα του αγώνα, αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 5-4 και έκλεισε το ημίχρονο με 6-6. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης οι παίκτες του Απόλλωνα μπήκαν αποφασισμένοι για την νίκη με αποτέλεσμα να κάνουν ένα επιμέρους 4-1 στην τρίτη περίοδο και 5-0 στην τελευταία (συνολικά 9-1). Μάλιστα, η ελληνική ομάδα είχε πλουραλισμό στο σκοράρισμα, αφού πέτυχαν γκολ δέκα παίκτες.
Οκτάλεπτα: 4-3, 2-3, 1-4, 0-5
ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΣΜΥΡΝΗΣ Τρούλος 3, Τσαχιλίδης 2, Γαρδίκας 2, Αλαμάνος 2, Τόττης 1, Γωνιωτάκης 1, Δίπλαρος 1, Σουσιασβίλι 1, Μόκκας 1, Μπογκντάνοβιτς 1.

Αύριο, Σάββατο 23/9, ο Απόλλωνας αντιμετωπίζει στις 17:00 την Πότσδαμ.