ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ευρωπαϊκό κύπελλο: Αποκλεισμός για τον ΠΑΟΚ

Δεν τα κατάφερε η ομάδα χάντμπολ των ανδρών του ΠΑΟΚ που ηττήθηκε εντός έδρας στον επαναληπτική με την Σεσβέτε για το δεύτερο γύρο του ευρωπαϊκού κυπέλλου.

Η ελληνική ομάδα έχασε 27-21 στη Μίκρα και αποκλείστηκε απο τη συνέχεια καθώς στον πρώτο αγώνα είχε ηττηθεί 29-24. Ο Δικέφαλος από την αρχή της αναμέτρησης έδειξε αποφασισμένος για την ανατροπή του σκορ και πήρε προβάδισμα με 4-1, ωστόσο οι Κροάτες μείωσαν σε 6-5.
Σε εκείνο το σημείο οι «ασπρόμαυροι» ανέβασαν ξανά την διαφορά στο σκορ και πήραν προβάδισμα με 12-6 στο 26′, όμως στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου μέρους, ο ΠΑΟΚ χαλάρωσε και η Σεσβέτε μείωσε σε 13-10, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δικέφαλος προσπαθούσε να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα των Κροατών, όμως δεν μπορούσε να τα καταφέρει, με την Σεσβέτε να ισοφαρίζει σε 16-16 στο 42ο λεπτό.
Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 46′ η Σεσβέτε, φάνηκε να… καθαρίζει την πρόκριση καθώς προηγήθηκε με 17-19 και στην συνέχεια ξέφυγε ακόμη πιο πολύ και πήρε δεύτερη νίκη με 21-27.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-2, 6-5, 9-5, 11-6, 13-10 (ημχ.) 15-13, 16-15, 17-18, 17-22, 20-25, 21-27
ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δούγιας, Ελευθεριάδης 2, Τσαμουρίδης, Νικολαΐδης 1, Παπάζογλου 3, Αποστόλου, Α. Τριανταφυλλίδης 5, Μοισίλοφ, Τσαναξίδης 3, Κουκμίσης 2, Καβουσανάκης 3, Δ. Τριανταφυλλίδης 1,  Λαδάκης 1, Τζωρτζίνης, Γιαβασίδης.
ΣΕΣΒΕΤΕ (Ιβάντιτσα): Πέριτς, Κάπριτς 1, Τόπιτς 2, Ν. Γέλοβτσιτς 1, Τζ. Γέλοβτσιτς, Ραουζάν, Ντούμενσιτς 7, Πούριτς, Χρσάκ 4, Σούκερ 1, Ζάκιτς 1, Γκάβριτς 5, Ζόβακ, Στρκοβιτς 1, Φίνεκ , Λούκασετς 4.
Διαιτητές: Γιόντσεφ- Γιόντσεφ (Βουλγαρία). Δίλεπτα: 4-6, Πέναλτι: 1/3-3/3