ΤΖΟΥΝΤΟ

Ευρωπαϊκό κύπελλο Κ21: Χάλκινος ο Γιαννόπουλος

Το πρώτο του διεθνές μετάλλιο στην κατηγορία Κ21, κατέκτησε στο τζούντο ο Δημήτρης Γιαννόπουλος.

Στο ευρωπαϊκό κύπελλο της κατηγορίας που διεξάγεται στη Μάλαγα της Ισπανίας ο «χάλκινος» στο παγκόσμιο πρωτάθλημα των Κ18 ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου των νικητών στην κατηγορία των 73 κιλών, χαρίζοντας στο ελληνικό τζούντο και το μοναδικό μετάλλιο στη συγκεκριμένη διοργάνωση όπου συμμετείχαν 341 αθλητές και αθλήτριες από 21 χώρες. Κοντά στο μετάλλιο έφτασε και η Μαριλένα Γκόγκουα στα 48κ όμως τελικά κατέλαβε την 5η θέση.
Στον δρόμο για το μετάλλιο, ο 18χρονος Γιαννόπουλος, έχοντας στο πλευρό του τον προπονητή Αλέξη Ντανατσίδη, σημείωσε τρεις νίκες σε τέσσερις αγώνες στα προκριματικά, αλλά και ισάριθμες νίκες στην δεύτερη ευκαιρία. Την μοναδική ήττα την γνώρισε στα προημιτελικά (από τον Αζέρο Ρζάεφ), ενώ έφτασε στο μετάλλιο μετά τη νίκη με ίπον επί του Αλμάτ από το Καζακστάν, στον τελικό των ρεπεσάζ.
Η Γκόγκουα από την πλευρά της, με δύο σερί νίκες, έφτασε μέχρι τα ημιτελικά της κατηγορίας των 48κ, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με αποτέλεσμα να περιοριστεί στην 5η θέση.
Γιαννόπουλος και Γκόγκουα, μαζί και με την υπόλοιπη ελληνική αποστολή, συμμετέχουν από σήμερα και μέχρι την Τετάρτη, στο διεθνές προπονητικό καμπ της Μάλαγα.