Ευρωπαϊκό open water: Οι επιδόσεις των Ελλήνων

Μια καλή μέρα ήταν η σημερινή για την ομάδα της Τουρκίας στο Σετουμπάλ της Πορτογαλίας, καθώς οι κολυμβητές και οι κολυμβήτριές της απέσπασαν 5 μετάλλια, και με τον Γάλλο Σάσα Βέλι να πανηγυρίζει ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο.

Στην πρώτη μέρα του ευρωπαϊκού μαραθώνιας κολύμβησης ηλικιακών κατηγοριών η Ελλάδα είχε συμμετοχή τόσο στα 5χλμ αγοριών και κοριτσιών όσο και στα 7,5χλμ. Στα 5χλμ των αγοριών ο Βασίλης Κακουλάκης ήταν 16ος με χρόνο 1:14:50, με το βάθρο των νικητών να συμπληρώνεται από Τούρκους κολυμβητές. Πρώτος ήταν ο Εμίρ Αλμπαϊράκ με 1:06:42, δεύτερος ο Τούνσερ Ερτούρκ με 1:07:32, ενώ στην τρίτη θέση ακολούθησε ο Καντέμ Ερνταγλί με 1:07:51. Στα 5χλμ των κοριτσιών η Κατερίνα Χρόνη έλαβε επίσης την 16η θέση με επίδοση 1:25:43 και νικήτρια του αγώνα αναδείχθηκε η Γερμανίδα Γιούλια Άκερμαν με 1:13:09. Η Τουρκία ανέδειξε και πάλι μεταλλιούχους και αυτή την φορά η Σεβίμ Σουρπουγέσι πήρε το αργυρό μετάλλιο με 1:13:18 και η Τάλια Ερντογκάν το χάλκινο με 1:13:21.

Ο Σάσα Βέλι ήταν για μια ακόμα φορά πρωταγωνιστής και έχοντας νικήσει τον προηγούμενο μήνα τον Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι σήμερα σημείωσε μια ακόμα νίκη, αυτή τη φορά όμως στα 7,5χλμ της ηλικιακής του κατηγορίας. Ο 17χρονος Γάλλος πέρασε πρώτος την γραμμή του τερματισμού με χρόνο 1:32:46 και από πίσω του τερμάτισε ο Ιταλός Βιντσέντζο Κάσο με 1:34:33 και ο Γερμανός Λίνους Σβέντλερ με 1:34:36. Ο Γιάννης Σκαρής ολοκλήρωσε τον αγώνα του στην 15η θέση με επίδοση 1:39:12, ενώ ο Γιώργος Μουστακάς στην 27η με 1:45:47. Η Γαλλία πανηγύρισε πρωτιά και στα κορίτσια, με την Κλεμένς Κοκορντάνο να κατακτά το χρυσό μετάλλιο με 01:46:06. Δεύτερη κατατάχθηκε η Ιταλίδα Φεντερίκα Σενατόρε με 1:47:21 και τρίτη η Γερμανίδα Λάρα Μπράουν με 1:47:41. Η Καλλιόπη Κανόγκα ήρθε 16η με το χρονόμετρο να καταγράφει επίδοση στα 1:56:28, ενώ μόλις δυο θέσεις πίσω η Γεωργία Μακρή ήταν 18η με 1:58:25.