ΦΟΥΚΟΥΟΚΑ 2023: 6ος στον κόσμο ο Χρήστου

Ο Απόστολος Χρήστου ολοκλήρωσε τις ελληνικές παρουσίες στο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου της Φουκουόκα καταλαμβάνοντας την 6η θέση στον τελικό των 50μ ύπτιο.

Ο αθλητής του Παναγιώτη Βελέντζα τερμάτισε σε 24.60 κάνοντας καλή εκκίνησε όμως δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό των Αμερικανών Χάντερ Άρμστρονγκ (24.05) και Τζέστιν Ρες (24.24) και κατέλαβε την 6η θέση που είναι και η καλύτερη για την ελληνική αποστολή στην κολύμβηση.
Το χάλκινο μετάλλιο το κατάκτησε ο Κινέζος Τζιάγιου Σου με 24.50, μια επίδοση που ήταν στα μέτρα του Χρήστου και θα μπορούσε να ανέβει στο βάθρο.