ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ

ΦΟΥΚΟΥΟΚΑ 2023: Δευτεραθλήτρια κόσμου η Αλεξανδρή, 5η η Πλατανιώτη

Μετά το αργυρό μετάλλιο στο τεχνικό σόλο η Βασιλική Αλεξανδρή θα ανέβει ξανά στο δεύτερο σκαλί του βάθρου του παγκοσμίου πρωταθλήματος της Φουκουόκα, σε έναν τελικό όπου η Ευαγγελία Πλατανιώτη κατέκτησε την 5η θέση.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, που κέρδισε φέτος το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο της Βουδαπέστης, συγκέντρωσε 28.2500 βαθμούς στην δυσκολία, 93.1500 στην καλλιτεχνική παρουσία και 112.3959 στην εκτέλεση για να φτάσει τους 205.5459 στο σύνολο και να ολοκληρώσει στην 5η θέση του ελεύθερου σόλο. Η Γιουκίκα Ινούι (Ιαπωνία) απέδειξε για ακόμα μία φορά ότι είναι η κορυφαία και υπερασπίστηκε τον τίτλο της με μεγάλη επιτυχία, αφού απέσπασε 254.6062 βαθμούς, 25.2811 πιο ψηλά από την δεύτερη. Η Αλεξανδρή χάρισε ακόμα μία διάκριση στην Αυστρία αφού με το πρόγραμμά της πήρε 229.3251 βαθμούς και την οδήγησαν στην δεύτερη θέση της κατάταξης. Η Βρετανία πανηγυρίζει το χάλκινο μετάλλιο χάρη στην Κέιτ Σόρτμαν που η βαθμολογία της έφτασε τους 219.9542.