ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Γκραν πρι Παρισιού: Αργυρό μετάλλιο ο Τεληκωστόγλου!

Ο Απόστολος Τεληκωστόγλου πρόσθεσε άλλη μια σπουδαία διάκριση στο βιαγραφικό του και υπερπολύτιμους πόντους στο Ολυμπιακό ranking του τάε κβον ντο, κατακτώντας πριν από λίγο το αργυρό μετάλλιο στο γκραν πρι του Παρισιού!

του Σούλη Μέζου

Εκεί όπου ευελπιστεί να βρεθεί και σε ένα χρόνο από σήμερα για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, ο κορυφαίος Έλληνας αθλητής τάε κβον ντο των 80κ, έφτασε μέχρι τον τελικό του γκραν πρι γράφοντας ιστορία καθώς ποτέ στο παρελθόν το ελληνικό τάε κβον ντο δεν είχε εκπρόσωπο σε τελικό γκραν πρι.
Ο Τεληκωστόγλου ξεκίνησε στον πρώτο γύρο κερδιζοντας τον Γεωργιανό Ζουράμπ Κιντσουρασβίλι (2-0) για να συνεχίσει με νίκη (2-0) και κόντρα στον Βραζιλιάνο Ενρίκε Μαρκές Ροντρίγκεζ. Στα προημιτελικά ήταν σαρωτικός στο τρίτο δίλπετο της αναμέτρησης με τον Μπουζίντ Σουχιλί (Γαλλία) για να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά με 2-1. Εκεί αντιμετώπισε τον Τούρκο Μουχάμεντ Εμίν Γιλντίζ επικρατώντας με 2-1 για να εξασφαλίσει το μετάλλιο.
Στον τελικό αντιμετώπισε τον χάλκινο στο περσινό παγκόσμιο πρωτάθλημα Μεχράν Μπαρκονταρί (Ιράν) από τον οποίο ηττήθηκε 2-1 μετά από συναρπαστική αναμέτρηση.
Ο Τεληκωστώγλου επιστρέφει στην Ελλάδα με το αργυρό μετάλλιο και εντός του τοπ 10.

Ο Κωνσταντίνος Δημητρόπουλος ξεκίνησε με νίκη επί του Νίκολας Χόφλινγκ (Καναδάς) αλλά αποκλείστηκε στο 2ο γύρο από τον Άντριαν Βιθέντε Γιούντα (Ισπανία).
Στα 68κ ο Κωνσταντίνος Χαμαλίδης αποκλείστηκε στον πρώτο γύρο από τον Γάλλο Τεό Λουσιέν.
Στα 67 κιλά των γυναικών, η Θεοπούλα Σαρβανάκη, νίκησε στον πρώτο γύρο τη Γερμανίδα Βανέσα Κερντλ 2-1, αλλά ηττήθηκε στον δεύτερο από τη Γαλλίδα Μάγκντα Βιτ Ενίν.
Στον πρώτο γύρο των 57κ αποκλείστηκε η Φαίδρα Καλτέκη χάνοντας από την Νοτιοκοράτισσα Αχρέουμ Λι.