Η μεγάλη χαμένη ευκαιρία της Εθνικής

Μια τεράστια χαμένη ευκαιρία για μία νίκη που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ιστορική έχασε σήμερα η εθνική γυναικών, η οποία ηττήθηκε με 3-1 από το Αζερμπαϊτζάν στον πρώτο ημιτελικό του ευρωπαϊκού λιγκ.

του Δημήτρη Τυχάλα

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη επιβεβαιώνοντας την αγωνιστική της πρόοδο, κόντρα στο φαβορί της διοργάνωσης, όχι απλά όρθωσε ανάστημα, αλλά αν δεν έβγαζε τα μάτια του στο πρώτο σετ, θα μπορούσε να είχε βάλει τεράστια υποθήκη πρόκρισης.
Γιατί το λέμε αυτό; Γιατί προηγηθήκαμε με 21-14 εκμεταλλευόμενοι την απουσία της Ραχίμοβα από το βασικό σχήμα κι ενώ όλα έδειχναν ότι το 0-1 είναι δεδομένο ήρθαν τα πάνω κάτω.
Η Χαμπίμποβα από το σερβίς έκανε το 21-18 και στο 22-19 μας αποτελείωσε η Κουλάν η οποία πήγε το σκορ στο 22-24 (!) για να χαθεί το σετ με 23-25…
Αυτή η εξέλιξη έριξε τελείως την ψυχολογία, αλλά παρόλο που βρεθήκαμε να χάνουμε με 8-16 στο β’ σετ πλησιάσαμε σε 19-21, χωρίς όμως την ανάλογη συνέχεια.
Η απάντηση μας ήρθε στο γ’ σετ όπου το 10-15 έγινε 18-17 με άσο της Μερτέκη και στο 23-23 με επίθεση της Κιόση και μπλοκ της Γιώτα μειώσαμε σε 2-1 σετ.
Κι ενώ στο δ’ το σκορ ήταν 16-17, ένα νέο κακό σερί από υποδοχές έδωσε το σετ και τη νίκη στις Αζέρες με 1-3.
Έτσι πλέον η Εθνική χρειάζεται αύριο (17:00, ΕΡΤ3) νίκη με 3-0 ή 3-1 και κατόπιν να πάρει την πρόκριση για τον τελικό στο χρυσό σετ. «Ίσως να ήταν άλλο ματς αν είχαμε πάρει το πρώτο σετ. Το λέω αυτό επειδή ήμασταν μπροστά 20-13 και 21-15 και κολλήσαμε στο καλό φλοτ σέρβις των Αζέρων. Δυστυχώς δεν καταφέραμε να πάρουμε εκείνο το σετ και λίγο απογοητευτήκαμε», είπε ο Γιάννη Καλμαζίδης μετά το ματς και πρόσθεσε με νόημα: «Σε γενικές γραμμές και σε μεγάλο μέρος του αγώνα νομίζω ότι παίξαμε καλύτερο βόλεϊ από την άλλη ομάδα, παρότι διαθέτει παίκτριες παγκόσμιας κλάσης και συμμετοχή σε πρωταθλήματα υψηλού επιπέδου. Έχουμε άλλο ένα παιχνίδι αύριο, μετά από μία μεγάλη χαμένη ευκαιρία. Κανένας δεν είναι ευχαριστημένος που χάσαμε τον αγώνα και μάλιστα με καθαρό σκορ, αλλά πιστεύω πως τα κορίτσια ένιωσαν ότι μπορούμε να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο. Αυτό βέβαια θα φανεί αύριο».

Τα σετ 23-25, 21-25, 25-23, 19-25
Ελλάδα (Καλμαζίδης) Βασιλαντωνάκη 10 (5/18 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 24% υπ. – 16% άριστες), Παπαφωτίου 4 (3/5 επ., 1 άσο), Κιόση 18 (16/30 επ., 2 άσοι), Λαμπρούση 7 (4/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γιώτα 9 (1/6 επ., 3 άσοι, 6 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 1 (1/5 επ., 38% υπ. – 25% άριστες), Αρτακιανού -λ. (35% υπ. – 15% άριστες) / Μερτέκη 9 (5/15 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου, Ιακωβίδου.
Αζερμπαϊτζάν (Γκαράγιεφ) Πόζνιακ 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Μπαϊράμοβα 11 (10/23 επ., 1 άσο, 29% υπ. – 16% άριστες), Κούλαν 21 (9/19 επ., 10 άσοι, 2 μπλοκ), Ζίντκοβα 2 (2/5 ε.), Καρίμοβα 1 (1 μπλοκ), Χαμπίμποβα 4 (1/2 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Β. Μαμάντοβα -λ. (39% υπ. – 17% άριστες) / Αλίεβα 1 (1 άσο), Χασάνοβα 3 (3/4 επ.), Γιαγκούμποβα, Ραχίμοβα 23 (16/35 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ).