ΧΑΝΤΜΠΟΛ

H ανατροπή της χρονιάς

Απίστευτος αγώνας έγινε στη Νέα Ιωνία, μεταξύ ΔΙΚΕΑ και ΑΕΚ, με το νικητή να κρίνεται στην παράταση.

Η ΑΕΚ αποδείχθηκε εφτάψυχη απέναντι στον ΔΙΚΕΑ ανατρέποντας τα πάντα μέσα στον αγωνιστικό χώρο και φτάνοντας στη νίκη με 30-33, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τις νίκες.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 15-9 στο τέλος του πρώτου μέρους και με 16-9 στο ξεκίνημα του δεύτερου, όμως, η ΑΕΚ δεν παρέδωσε τα όπλα. Σταδιακά ισορρόπησε το ματς και 2,5 λεπτά πριν το φινάλε ισοφάρισε σε 25-25 με τον Διονύση Γεωργιάδη. Ο Γκέρτσος αστόχησε στην επόμενη επίθεση και ενάμισι λεπτό πριν το φινάλε ο Τσαούσης έδωσε προβάδισμα στην Ένωση με 25-26, αλλά ταυτόχρονα δέχθηκε δίλεπτη ο Μπαλάς. Στα 45 δεύτερα πριν το τέλος ο Κεδέρης ισοφάρισε σε 26-26 και αυτό ήταν το σκορ στην κανονική διάρκεια, καθώς η ΑΕΚ δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση. Στην παράταση οι παίκτες του Γιάννη Αρβανίτη μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με 27-30. Στο 68:10 ο Μπακαούκας με πέναλτι διατήρησε τη διαφορά στα τρία γκολ (29-32) σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη της ΑΕΚ για να λήξει το ματς με 30-33.

Έτσι οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους σε τρίτο αγώνα, χωρίς θεατές, στην έδρα που θα δηλώσει η ΑΕΚ.

Τα πεντάλεπτα 3-3, 5-3, 7-5, 8-6, 11-6, 15-9 (ημ.), 17-12, 18-14, 19-17, 21-19, 24-22, 26-26 (κ.α.), 30-33
ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ (Θόδωρος Γκίνης) Τσακνής, Λέκοβιτς 4, Γκέρτσος 4, Ζαχάρης, Φλώρος, Γκουλές 1, Κεδέρης 8, Γιαννόπουλος, Φίλης, Κουρέτας, Χελιώτης 1, Χάλαρης 9, Πάβλοβιτς 3, Κουτσόπουλος, Λιώλιος Μεχλέρης
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Φίλιππας, Μπακαούκας 7, Ακριδόπουλος, Γεωργιάδης 7, Δημοσθένους 2, Νικολαϊδης 5, Κολιούλης, Μπαλάς, Τσαούσης 5, Κατσίκης 3, Παπαδόπουλος Γ. 4, Ξηρός, Παπαδόπουλος Χ., Πλεχ, Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης.
Διαιτητές Βήτας – Σκλαβενίτης Δίλεπτα 7-3 Πέναλτι 3/3-5/7 Κόκκινη 52:06 Γκουλέ (τρία δίλεπτα)