Η Εθνική έκανε το 2Χ2 στα προκριματικά του παγκοσμίου

Αν και έκανε τα εύκολα, δύσκολα (προηγήθηκε με 2-0) η Εθνική ομάδα νίκησε με 3-2 την Αυστρία, έκανε το 2X2 στον προκριματικό όμιλο του παγκοσμίου πρωταθλήματος και αύριο με την Ολλανδία ίσως παίζει και την πρώτη θέση που οδηγεί απευθείας στα τελικά του 2018!

Κι αν ο Δημήτρης Τζούριτς χτύπησε και σήμερα 30άρα, η αλήθεια είναι ότι αυτός που «καθόρισε» σε μεγάλο βαθμό την πορεία του ματς ήταν ο Θανάσης Πρωτοψάλτης.
Ο ακραίος της Φριντριχσχάφεν, ο οποίος ταλαιπωρήθηκε από πολλούς τραυματισμούς φέτος, ξεκίνησε σήμερα βασικός και στα δύο πρώτα σετ πέραν του ότι ήταν σούπερ αποτελεσματικός στην επίθεση (τελείωσε το ματς με 15/21) έκανε τρομερή δουλειά στο σερβίς. Στο 25-24 του πρώτου σετ χάλασε την υποδοχή των Αυστριακών και ο Τζούριτς έκανε το 26-24 και στο 26-25 του β’ σετ με άσο (και τη βοήθεια του φιλέ) έκανε το 27-25!
Όσοι πίστεψαν ότι το ματς τελείωσε ατύχησαν, καθώς οι Αυστριακοί έδειξαν πως δεν ήταν τυχαία η νίκη τους επί των Σλοβάκων.
Στο τρίτο σετ επικράτησαν εύκολα και στο δ’ από τη στιγμή που δεν τους πιέζαμε πλέον τόσο πολύ στο σερβίς ήταν μέσα στο ματς για να ξεφύγουν με 22-19 και την Εθνική να ισοφαρίζει 22-22 με τα σερβίς του Πανταλέοντ, χωρίς όμως να «γυρίσουμε» το σετ που έληξε με μπλοκ στον Τζούριτς.
Στο 2-2 το μομέντουμ είχε αλλάξει κι άλλαξε ακόμη περισσότερο όταν στο 5ο σετ το 2-0 υπέρ μας έγινε 4-6 με την Εθνική να έχει χάσει δύο κόντρα μπάλες! Ο Πανταλέων και πάλι έκανε το 7-7 με μπλοκ, ακολούθησε ένα «χοντρό» λάθος των διαιτητών που έδωσαν υπέρβαση στον Τζούριτς, αλλά στο 10-11, η Εθνική με καλό σερβίς έφτασε στο 11-14 και παρόλο που οι Αυστριακοί μείωσαν με άσο σε 14-13, ο Πρωτοψάλτης τελείωσε την επίθεση και όλη η ομάδα βρέθηκε στο γήπεδο να πανηγυρίζει.
Τα σετ: 24-26, 25-27, 25-16, 25-23, 13-15
Αυστρία (Βαρμ) Βοχλφαχρτστάτερ 12 (11/14 επ., 1 μπλοκ), Κοραϊμάν 18 (17/30 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 24% άριστες), Μπέργκερ 19 (18/32 επ., 1 μπλοκ, 74% υπ. – 46% άριστες), Θάλερ 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Γκραμπμίλε 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Μπούτσεγκερ 23 (20/36 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κρόις –λ (76% υπ. – 62% άριστες) / Μένερ, Τούσχ, Τσας 1 (1/2 επ.), Γιούρκοβιτς, Μίτσελ.
Ελλάδα (Αρσενιάδης) Τζούριτς 30 (29/55 επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής 3 (1 άσο, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (7/10 επ., 1 άσο), Πανταλέων 4 (2/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Φράγκος 14 (13/23 επ., 1 μπλοκ, 74% υπ. – 45% άριστες), Πρωτοψάλτης 18 (15/21 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 57% υπ. – 24% άριστες), Στεφάνου –λ (53% υπ. – 33% άριστες) / Γκαράς –λ, Τερζής, Κοκκινάκης, Ζουπάνι, Τακουρίδης, Κουμεντάκης, Σωτηρίου.