ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Ευρωπαϊκό ρυθμικής: Η Τουρκία έγραψε ιστορία

Μία μέρα πριν την λήξη του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ρυθμικής στο Κίεβο, η  Ουκρανία επικράτησε σε ατομικά και ομαδικά αγωνίσματα. Η Τουρκία ωστόσο, έγραψε ιστορία μετά την κατάκτηση του πρώτου της χρυσού μεταλλίου.

της Σωτηρίας Στασινού

Σήμερα (28/11), πραγματοποιήθηκε ο τελικός ομαδικού γυναικών στις 5 μπάλες με την Ουκρανία να συγκεντρώνει 35.350 και να κατακτά το χρυσό μετάλλιο. Το Ισραήλ με μικρή βελτίωση από την πρώτη της εμφάνιση (34.100) έλαβε το αργυρό μετάλλιο με 34.450 και το χάλκινο η ομάδα της Εσθονίας με 32.800. Στην τέταρτη θέση, εκτός βάθρου έμεινε το Αζερμπαϊτζάν, παρόλο το 34.600 και την πρώτη θέση στα προκριματικά, συγκεντρώνοντας μόλις 31.450 βαθμούς καθώς οι γυμνάστριες είχαν λάθη στην εκτέλεση του προγράμματος.

Η Τουρκία έγραψε ιστορία στο πρόγραμμα με 3 στεφάνια – 2 κορύνες καθώς όχι μόνο κέρδισε το πρώτο μετάλλιο στην ιστορία της, αλλά ανέβηκε και στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Με 31.150 βαθμούς κέρδισε το χρυσό αφήνοντας δεύτερη την Ουκρανία και τρίτο το Αζερμπαϊτζάν.

Στην κατηγορία των νεανίδων, διεξήχθησαν οι τελικοί  στα  ατομικά αγωνίσματα της μπάλας, της κορδέλα, των κορυνών και του σχοινιού. Από τις αθλήτριες που ξεχώρισαν ήταν η Ισραηλινή Ντάρια Αταμάνοβ, η οποία αναδείχθηκε νικήτρια στις κορίνες με 24.350 βαθμούς. Εκτός αυτής της θέση όμως η αθλήτρια έλαβε την δεύτερη θέση στο σχοινί, την τρίτη στην κορδέλα και την τέταρτη στην μπάλα. Στα υπόλοιπα αγωνίσματα την πρώτη θέση έλαβε η Καρίκα Πολίνα της Ουκρανίας με 22.800 βαθμούς στην μπάλα,  η Λευκορωσίδα Ντίνα Αγκισέβα με 21.550 στο σχοινί και η Στλιάνα Νικόλοβα αθλήτρια της Βουλγαρίας με 21.550 στην κορδέλα.