Κάλι 2022, παγκόσμιο Κ20: Ο Παπαστεργίου 11ος στον κόσμο, στην 23η θέση ο Μπαχός

Οι Έλληνες βαδιστές ολοκλήρωσαν τον αγώνα τους στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος στο Κάλι της Κολομβίας με τον Παπαστεργίου να τερματίζει 11ος και τον Μπαχό 23ος.

Ο Ανδρέας Παπαστεργίου συνέχισε τις καλές εμφανίσεις στη σεζόν. Μετά την 14η θέση στα 10χλμ στο παγκόσμιο κύπελλο του Μουσκάτ, κατετάγη 11ος στα 10000μ στο παγκόσμιο εφήβων που διεξάγεται στο Κάλι με 44:11.41, έχει ατομικό 43:37.16. Ο Ανδρέας Μπαχός τερμάτισε στην 23η θέση με 46:15.84, μακριά από το ατομικό του ρεκόρ 43:40.34 αλλά σύλλεξε σημαντική εμπειρία παγκόσμιας διοργάνωσης. Νικητής αναδείχθηκε ο Τούρκος Μαζλούμ Ντεμίρ με 42:36.02, δεύτερος ήταν ο Ισμαήλ Μπενχαμούντα (ΑΛγερία) με 42:42.49 και τρίτος ο Χερετίν Γιλντίζ (Τουρκία) με 43:08.20.