Κάλι 2022, παγκόσμιο Κ20: Στην 12η θέση ολοκλήρωσε ο Σταματονικολός

Απόλυτα πετυχημένη η παρουσία του Νίκου Σταματονικολού στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Κάλι, ολοκλήρωσε στη 12η θέση τον τελικό του μήκους.

Ο Σταματονικολος πήδηξε 7.44μ (-0,6) στη δεύτερη του προσπάθεια ενώ ξεκίνησε τον αγώνα με 7.11μ (-0,3) και στην τρίτη, ρισκάροντας για το μεγάλο άλμα, βγήκε άκυρος.
Η οκτάδα του τελικού έκλεισε στο 7.64μ ενώ το χρυσό κατέληξε στον… κάτοχο του. Ο Γάλλος Ερβάν Κονάτε που ήταν ο νικητής το 2021 στο Ναϊρόμπι, κέρδισε και στο Κάλι με άλμα στα 8.08μ (+0.4). Ο Αλεχάντρο Παράδα (Κούβα) με 7.91μ (+0,1) ήταν δεύτερος και ο Βραζιλιάνος Γκάμπριελ Λουίζ Μπόζα με 7.90μ (+0,2) έμεινε τρίτος.