ΤΡΙΑΘΛΟ

Kαλή εμφάνιση του Μπιτάδου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τριάθλου

Ο Παναγιώτης Μπιτάδος συνεχίζει τους αγώνες στο εξωτερικό και μαζί τις καλές εμφανίσεις όπως η σημερινή στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τριάθλου που έγινε στη Μαδρίτη.

του Σούλη Μέζου

Ο 20χρονος Έλληνας τριαθλτηής, ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 1:51:42 για να καταλάβει την 17η θέση στη γενική κατάταξη. Ο Μπιτάδος έκανε 13:44 στα 1,5χλμ κολύμβησης, ολοκλήρωσε τα 39,5χλμ της ποδηλασίας σε 1:01:42 και το 10αρι στο τρέξιμο σε 35:24 για το συνολικό 1:51.:42. Θα μπορούσε να είχε κάνει καλύτερη επίδοση καθώς τα πήγε εξαιρετικά στην κολύμβηση, όμως έμεινε μακριά από το ρεκόρ του στο 10αρι του τρεξίματος που είναι και το δυνατό του αγώνισμα (έχει τρέξει σε 31:27 φέτος στη Νότια Αφρική).
Νικητής στον αγώνα των ανδρών ήταν ο Ισπανός Νταβίντ Κάστρο Φαχάρδο με 1:48:13 και τον ακολούθησαν οι Τζόνοθαν Μπράουνλι (Βρετανία) με 1:48:17 και ο Αντριέν Μπριφόρ (Ελβετία) με 1:48:27.
Πρωταθλήτρια Ευρώπης στις γυναίκες αναδείχθηκε η Τζίνι Λεχέρ (Λουξεμβούργο) με 1:59:52 και κοντά της στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Λίσα Τερς (Γερμανία) με 1:59:59. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Ελβετία με την Σάθια Σχαρ που τερμάτισε σε 2:00:10.