Κοπεγχάγη 2017: Εκπλήξεις τη 2η μέρα των αγώνων

Με εκπλήξεις ολοκληρώθηκε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25αρας πισίνας με σημαντικότερη όλων, τον αποκλεισμό της Σάρα Σέστρεμ από τον τελικό των 50μ. πεταλούδας.

του Σούλη Μέζου

Η Σουηδέζα κάτοχος του ρεκόρ αγώνων (24.58) δεν κατάφερε να περάσει στον τελικό καθώς στα ημιτελικά κολύμπησε σε 25.80 για να μείνει στην 9η θέση με την 8η, Κίμπερλι Μπούις να κάνει 25.78. Αργότερα, στον τελικό η Ολλανδέζα Ρανόμι Κρομοβιτζότζο (φωτογραφία) κολύμπησε σε 24.78 για να πάρει το χρυσό μετάλλιο και να την ακολουθήσουν η Έμιλι Μπέκμαν (Δανία) 25.16 και η επίσης Ολλανδέζα, Μάαϊκε Ντε Βάαρντ με 25.46.
Στα 100μ. ελεύθερο και μεικτή η Σέστρεμ τα πήγε καλύτερα παίρνοντας την πρόκριση για τους τελικούς με 52.65 και 59.40 αντίστοιχα, δίχως να είναι η ταχύτερη. Στα 100μ. ελεύθερο η Σαρλότ Μπονέ πέρασε με 51.71 ενώ η… γηπεδούχος Περνίλε Μπλούμε έκανε 52.09. Από τον τελικό δε λείπουν η Κρομοβιτζότζο (52.49) και η Φεντερίκα Πελεγκρίνι (52.85). Όσον αφορά στα 100μ. μεικτή, η Κατίνα Χόσου με το 57.64 δείχνει ανίκητη. Κάτι που ισχύει και για τα 100μ. ύτιο όπου πήρε το χρυσό με 55.66 απειλώντας το τεκόρ αγώνων που είναι δικό της με 55.42. Την ακολούθησε η Κίρα Τουσέν με 56.21 και η Μαρία Καμένεβα με 57.01
Στα 800μ. ελεύθερο των γυναικών, το χρυσό μετάλλιο πήγε στη Γερμανία Σάρα Κόλερ με 8:10.65, την ακολούθησε η Ουγγαρέζα Μπογκλάρκα Κάπας με 8:11.13 και στην τρίτη θέση η Ιταλίδα Σιμόνα Κουανταρέλα με 8:16.53.
Στα 200μ. πρόσθιο των ανδρών, ο Άνταμ Πίτι απέτυχε να περάσει στον τελικό μένοντας 13ος με 2:07.34. Ο τελικός ήταν ρωσική υπόθεση με τον Κιρίλ Πριγκόντα να κάνει 2:01.11 να τον ακολουθεί ο Μάρκο Κοχ με 2:01.52 και στην τρίτη θέση να ολοκληρώνει ο επίσης Ρώσος Μιχαΐλ Ντορινόφ με 2:01.85.
Η Λιθουανία κέρδισε το δεύτερο χρυσό της μετάλλιο στη διοργάνωση (μετά τα 50μ. πρόσθιο στις γυναίκες με τη Μεϊλουτίτε), με τον Ντάνας Ράψις να κολυμπά το 200αρι ελεύθερο σε 1:40.85. Δεύτερος ο Αλεξάντρ Κρασνίκι με 1:42.22 και τρίτος ο Ντάνκαν Σκοτ μς 1:43.07.
Στο 400αρι της μεικτής, ο Πέτερ Μπέρνεκ με 3:59.47 ήταν ο νικητής. Ο Φίλιπ Χάιντζ (Γερμανία) με 4:03.16 και ο Γκέργκελι Γκιούρτα (Ουγγαρία) με 4:06.33, συμπλήρωσαν το βάθρο.
Ιταλική υπόθεση ήταν τα 100μ. πεταλούδα, με τον Ματέο Ριβόλτα να κερδίζει με 49.93 και τον Πιέρο Κόντια να ακολουθεί με 49.96. Τρίτος ο Γερμανος, Μάριους Κους.
Στη μεικτή σκυταλοδρομί 4Χ50μ. μεικτής, η Ολλανδία νίκησε με 1:37.71 κάνοντας ρεκόρ αγώνων (1:38.33 το προηγούμεν) και την ακολούθησαν η Λευκορωσία με 1:37.74 και η Γαλλία με 1:37.75.