Κρέμασε το σκουφάκι της η Ντάλια

Μια από τις κορυφαίες κολυμβήτριες των ΗΠΑ την τελευταία πενταετία, που έχει συμβάλει στην κατάκτηση 5 χρυσών μεταλλίων στις σκυταλοδρομίες σε παγκόσμια πρωταθλήματα, η Κελσι Ντάλια αποφάσισε να αποσυρθεί από την ενεργό δράση σε ηλικία 27 ετών.

Η Κέλσι Γουόρελ Ντάλια έκανε το ντεμπούτο της στις διεθνές πισίνες το 2015 όταν σε ηλικία 21 ετών συμμετείχε με την ομάδα των ΗΠΑ στους παναμερικανικούς αγώνες του Τορόντο, όπου και κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 100μ πεταλούδα έναντι των Καναδέζων Νόμι Τόμας και Κατρίν Σαβάρ, που κατέκτησαν το ασημένιο και χάλκινο μετάλλιο αντίστοιχα. Ένα χρόνο αργότερα έκανε πραγματικότητα το όνειρο κάθε αθλητή και προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο επίσης στα 100μ πεταλούδα, αλλά το 57.54 δεν ήταν αρκετό να της δώσει την πρόκριση για τον τελικό του αγωνίσματος και τελικά κατατάχθηκε στην 9η θέση. Στην σκυταλοδρομία των 4×100μ μεικτής η Ντάλια αγωνίστηκε μόνο στον ημιτελικό, αλλά οι συναθλήτριές της Κέιτλιν Μπέικερ, Λίλι Κινγκ, Ντάνα Γουόλμερ και Σιμόν Μάνουελ στον τελικό ήταν ταχύτερες όλων με 3:53.13 και κατέκτησαν το χρυσό, αφήνοντας στην δεύτερη θέση την Αυστραλία και στην τρίτη την Δανία.

Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης το 2017 ήρθε η στιγμή για την Ντάλια να κατακτήσει το πρώτο της ατομικό μετάλλιο σε διοργάνωση 50άρας πισίνας. Στον τελικό των 100μ πεταλούδα, η Σάρα Σέστρεμ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος με χρόνο 55.53, ενώ για το ασημένιο μετάλλιο η Έμα Μακίον με την Ντάλια έδωσαν μάχη μέχρι την τελευταία χεριά με την Αυστραλή τελικά να τερματίζει σε 56.18 και την Αμερικανίδα σε 56.37. H Nτάλια εκτός από την κατοχή μεταλλίων έχει γράψει το όνομά της και στον πίνακα των παγκοσμίων ρεκόρ, αφού τον περασμένο Δεκέμβριο στη διοργάνωση του International Swimming League έσπασε το ρεκόρ της Σάρα Σέστρεμ στο 100άρι πεταλούδα (25άρα πισίνα) με χρόνο 54.59. Η Αμερικανίδα δεν κατάφερε να προκριθεί στο φετινό παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης και με προσωπική ανάρτηση στο λογαριασμό της στα μέσα κοινωνική δικτύωσης ανακοίνωσε ότι αποσύρεται.