Λίμα 2022: Νέο ρεκόρ και 7ος στον κόσμο ο Σίσκος!

Για άλλη μια φορά ξεπέρασε τον εαυτό του ο Απόστολος Σίσκος και κατάφερε να καταλάβει την 7η θέση στον τελικό των 100μ ύπτιο του παγκόσμιου πρωταθλήματος κολύμβησης εφήβων – νεανιδων που διεξάγεται στη Λίμα του Περού.

Ο Θεσσαλονικιός πρωταθλητής ολοκλήρωσε τον τελικό σε 55.80 κάνοντας εκ νέου ατομικό ρεκόρ καθώς στα ημιτελικά είχε κολυμπήσει σε 55.95.
Η κούρσα του τελικού ήταν ιδιαίτερα γρήγορη με τον Πολωνό Σαβερί Μάσιουκ να κατακτά το χρυσό μετάλλιο κάνοντας ρεκόρ αγώνων με 52.91 για να καταρρίψει το 52.95 που είχε κάνει μόλις χθες ο Νοτιοαφρικανός Πίτερ Κέτζε ο οποίος σήμερα ήταν δεύτερος με 52.99. Τα μετάλλια έκλεισαν στο 55.08 του Τσέχου Μίροσλαβ Κνέντλα που ήταν τρίτος.