Μάρε Νόστρουμ: Συνεχίζουν στους τελικούς οι Έλληνες κολυμβητές

Η τρίτη και τελευταία στάση του φετινού Μάρε Νόστρουμ ξεκίνησε καλά για τους εκπροσώπους της ελληνικής κολύμβησης που εξασφάλισαν την παρουσία τους στους τελικούς του απογευματινού προγράμματος.

Η Άννα Ντουντουνάκη αγωνίστηκε πρώτα στα 100μ πεταλούδα, όπου με επίδοση 59.58 ολοκλήρωσε στην έβδομη θέση και προκρίθηκε στον τελικό. Μετά από 1,5 ώρα περίπου, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κολύμπησε ξανά αλλά αυτή την φορά στα 50μ πεταλούδα. Σε αυτό το αγώνισμα η αθλήτρια του Τάσου Καράμπελα κατάγραψε 26.78 και κατετάγη έκτη για να πάρει τη δεύτερη πρόκρισή της σε αυτή την διοργάνωση. Η Σάρα Σέστρεμ (Σουηδία) έκανε επίδειξη δύναμης και μετά το κρυολόγημά της που την κράτησε εκτός από τα δύο προηγούμενα μίτινγκ, επέστρεψε με το 25.44 στα προκριματικά.
Ταχύτερος όλων στα 100μ ύπτιο ήταν ο Απόστολος Χρήστου. Ο κολυμβητής του Παναγιώτη Βελέντζα ακούμπησε τον τοίχο του τερματισμού σε 54.66 και θα αγωνιστεί στον τελικό με την καλύτερη επίδοση. Ο Χρήστου είχε και δεύτερο αγώνισμα στο πρωινό πρόγραμμα. Έπεσε στο 50άρι ύπτιο, όπου με χρόνο 25.73 ήταν δεύτερος πίσω από τον Μισέλ Λαμπέρτι (Ιταλία) που έκανε 25.61. Στο ίδιο αγώνισμα συμμετείχε και ο Τάσος Κούγκουλος, ο οποίος με χρόνο 25.85 ήταν τέταρτος, ενώ έπεσε και στα 100μ ελεύθερο όπου με επίδοση 52.27 κατέλαβε την 29η θέση.
Στο 200άρι της μεικτής, ο Απόστολος Παπαστάμος εξασφάλισε την παρουσία του στον τελικό, καθώς στα προκριματικά σημείωσε 2:04.89 για να καταλάβει την τρίτη θέση στην τελική κατάταξη. Πρώτος ήταν ο Τομογιούκι Ματσουσίτα (Ιαπωνία) με 2:02.75.
Στα 50μ πεταλούδα των ανδρών αγωνίστηκε ο Στέργιος Μπίλας, ο οποίος σταμάτησε το χρονόμετρο στα 24.07 και πήρε την έβδομη θέση στα προκριματικά. Αφού ξεκουράστηκε ανέβηκε και πάλι στον βατήρα για να αγωνιστεί και στα 50μ ελεύθερο. Χάρη στο 22.61 ήταν έκτος στα προκριματικά του αγωνίσματός του.