Βαλκανικό Κ18: Με 4 χρυσά και 1 πανελλήνιο ρεκόρ επιστρέφει η Εθνική (αποτελέσματα)

Στο Κράλιεβο της Σερβίας ολοκληρώθηκε το βαλκανικό πρωτάθλημα παίδων – κορασίδων με την Ελλάδα να επιστρέφει έχοντας στις αποσκευές της τέσσερα χρυσά μετάλλια. δύο αργυρά, ένα χάλκινο και ένα πανελλήνιο ρεκόρ.

ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Τρομερή επίδοση από την Αντριάνα Βιλάγκος που έγινε η πρώτη κορασίδα στην ιστορία που ξεπέρασε τα 70 μέτρα με ακόντιο 500 γραμμαρίων. Η 17χρονη που ήταν η κάτοχος της κορυφαίας επίδοσης όλων των εποχών με 68.76μ έριξε 70.10μ για να γράψει ιστορία.

4Χ100μ ΠΑΙΔΩΝ

4Χ100μ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Τρίτη θέση και χάλκινο μετάλλιο για την ελληνική τετράδα στα 4Χ100μ που τερμάτισε σε 47.90.Ταχύτερη η Κροατία με 47.07 και δεύτερη η Αυστρία με 47.48.

2.000μ ΣΤΙΠΛ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Με 7:22.06, η Ναταλία Κατσιανού τερμάτισε στην 6η των 2.000μ στιπλ των κορασίδων, όπου η Ρουμανία έκανε το 1-2 με τις Αουρέλια Φλορέσκου και Μαρία Μπλάγκα που τερμάτισαν σε 6:42.66 και 6:53.99 αντίστοιχα. Τρίτη ήταν η Τουρκάλα Σίλα Μπαγίρ με 7:03.72.

2.000μ ΣΤΙΠΛ ΠΑΙΔΩΝ

Στην 4η και την 5η θέση αντίστοιχα ολοκλήρωσαν τον αγώνα στα 2.000μ στιπλ ο Οδυσσέας Κίκας και ο Χρήστος Βαρελής τερματίζοντας σε 6:07.11 και 6:07.19 αντίστοιχα.

3.000μ ΠΑΙΔΩΝ

Πολύ καλή εμφάνιση στα 3.000μ από τον Εμμανουήλ Ζγουρό που κατάφερε να ολοκληρώσει πρώτος κάνοντας μάλιστα ατομικό ρεκόρ. Στο Κράλιεβο πήγε με 8:35.87 και έκανε 8:23.78 (πολύ μεγάλο ατομικό ρεκόρ) για να κερδίσει το χρυσό μετάλλιο, αφήνοντας δεύτερο τον Αυστριακό Εμίλ Μπεζέτσνι που τερμάτισε σε 8:25.52 κάνοντας και αυτός ατομικό ρεκόρ. Την καλύτερη επίδοση της ζωής του έκανε και ο τρίτος, Μαξίμ Πούσκαρ (Σερβία) με 8:35.16.

ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΠΑΙΔΩΝ

Πέμπτη θέση για τον Αλέξανδρο Γρηγοριάδη στον ακοντισμό των παίδων με βολή στα 62.59μ αρκετά μακριά από το ατομικό του ρεκόρ που είναι 70.05μ. Ο νικητής, Μουχάμετ Ζενγκίν από την Τουρκία επικράτησε με βολή στα 69.90μ.

1.500μ ΠΑΙΔΩΝ

Αργυρό μετάλλιο για την Ελλάδα στα 1.500μ των παίδων με τον Αλέξανδρο Σκούρτη που τερμάτισε σε 3:58.80, πίσω από τον Αυστριακό Κέβιν Κάμενσακ που έκανε 3:54.35. Στην τρίτη θέση ολοκλήρωσε ο Μπαχρί Ντογκρού από την Τουρκία με 3:59.52 ενώ τέταρτος ήταν ο Θανάσης Ζυγούρης με 4:02.44.

ΜΗΚΟΣ ΠΑΙΔΩΝ

Με άλμα στα 6.26μ ο Σωτήρης Δάρας ολοκλήρωσε το μήκος των παίδων στη 16η θέση. Νικητής αναδείχθηκε ο Βούλγαρος Μπόζινταρ Σααμπούκοφ με άλμα στα 7.35μ.

ΎΨΟΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Στην 7η θέση ολοκλήρωσε τον αγώνα στο ύψος των κορασίδων η Καλλιόπη Παπανδρεοπούλου πηδώντας 1.64μ.

3.000μ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Για λίγο έχασε το χάλκινο μετάλλιο στα 3.000μ η Μαρία Βυθούλκα που ολοκλήρωσε τον αγώνα σ 10:42.21 με την τρίτη που ήταν η Τουρκάλα Μελίσα Τάσα να τερματίζει σε 10:41.15. Η νικήτρια Ρουτ Κριστίνα Βασίλε (Ρουμανία) ολοκλήρωσε σ 10:22.02 και τη δεύτερη, επίσης από τη Ρουμανία, Κριστίνα Μπαλαούρ, έκαν 10:31.38.

100μ ΠΑΙΔΩΝ

Αργυρό μετάλλιο για τον Έντι Εκχόσου που έκανε μάλιστα και ατομικό ρεκόρ στον προκριματικό. Έχοντας 10.82, έτρεξε σε 10.79 (+0,5) για να κερδίσει την πρώτη προκριματική σειρά. Στον τελικό τερμάτισε σε 10.85 (-0,2) για να χάσει από τον Τούρκο Ταϊγκούν Αρτάν Οζιχάν που τερμάτισε σε 10.80. Το χάλκινο μετάλλιο κατάκτησε ο Ισραηλινός Τζουφ Κον με 10.86.

100μ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Στην 5η θέση ολοκλήρωσε τον τελικό των 100μ η Κατερίνα Λουκάτου που πήγε στο βαλκανικό έχοντας 12.20. Στον προκριματικό έτρεξε σε 12:41 (+0,5) και στον τελικό 12.47 (+0,4) για να τερματίσει στην 5η θέση, Νικλητρια η Ντιάνα Χονσαρένκο από την Ουκρανία με 12.23. Δεύτερη η Νίκα Σίνκετς απο τη Σλοβενία με 12.27 και στην τρίτη θέση, η επίσης Σλοβένα Λουσίγια Πότνικ με 12.39.

1.500μ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

800μ ΠΑΙΔΩΝ

800μ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

400μ ΠΑΙΔΩΝ

ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Το τρίτο χρυσό μετάλλιο στο διοργάνωση χάρισε στην Ελλάδα άλλη μια κορασίδα. Η Κυριακή Μιχελάκη, με βολή στα 43.76μ ήταν η μοναδική που ξεπέρασε τα 40 μέτρα και όπως ήταν φυσικό (και φαβορί η ίδια) κέρδισε το χρυσό μετάλλιο. Η Κροατίσσα Φρίντα Αράποβιτς έμεινε δεύτερη με 39.67μ και τη Μολδαβή Βαλέρια Προσεπένκο ήταν τρίτη με 38.57μ.

400μ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Στην 4η θέση ολοκλήρωσε τα 400μ η Αναστασία Καρέλα που έτρεξε σε 57.67 (έχει ατομικό 56.25). Το χρυσό μετάλλιο πήγε στη Σλοβενία με την Καολίνα Ζμπιτσάινικ που τερμάτισε σε 55.78.

ΜΗΚΟΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Στην 5η θέση με άλμα στα 5.83μ ολοκλήρωσε η Νικολία Ποϊαζίδη και στην 6η η Αναστασία Πελαγία Ιωσηφίδου με 5.81μ. Νικήτρια αναδείχθηκε η Βουλγάρα Πλάμενα Μίτκοβα με 6.29μ, που νωρίτερα είχε κερδίσει και στο τριπλούν.

ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

ΎΨΟΣ ΠΑΙΔΩΝ

Χάλκινο μετάλλιο με ατομικό ρεκόρ για τον Ανδρέα Μίτα στο ύψος. Είχε 2.03μ και πήδηξε 2.05μ για να ολοκληρώσει στην τρίτη θέση πίσω από τον Βόσνιο Μάρκο Σούκοβιτς (2.11μ) και τον Ουκρανό Βολόντιμιρ Σαβίτσκι (2.08μ.)

ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ ΠΑΙΔΩΝ

Την τέταρτη θέση με βολή στα 50.71μ κατέλαβε Αγγελος Μοδιανάκης στη δισκοβολία των παίδων (1,5κ). Ο Μοδιανάκης πήγε στο Κράλιεβο με 52.43μ. Νικητής στο αγώνισμα αναδείχθηκε ο Ουκρανός Μικάιλο Μπρουντίν με βολή στα 58.10μ.

110μ ΕΜΠΟΔΙΑ ΠΑΙΔΩΝ

100μ ΕΜΠΟΔΙΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Πριν από λίγο, η αθλήτρια του Θανάση Τσιτσιμάκα, Μαρία Νικολέτα Αντωνιάδη που είχε ατομικό ρεκόρ 13.97, έτρεξε το 100αρι στα εμπόδια σε 13.67 (+0,7) για να καταρρίψει το πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας. Ένα ρεκόρ που ανήκε από το 2016 στη Ζαφειρία Συνολάκη με 13.85.
Μάλιστα η Αντωνιάδη ήταν η ταχύτερη από τις 16 εμποδίστριες που συμμετείχαν στο βαλκανικό και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο αφήνοντας 2η την Αυστριακή Νίνα Μέιρχοφερ (13.71) και τρίτη την Ισραηλινή Λινόι Λεβί (13.78).

ΤΡΙΠΛΟΥΝ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Μακριά από το φετινό της ρεκόρ έμεινε η Αναστασία Βοκοτοπούλου στο τριπλούν. Ταξίδεψε στο Κράλιεβο με 12.34μ και πήδηξε 11.66μ. Επίδοση που την κατέταξε στην 9η θέση. Βαλκανιονίκης αναδείχθηκε η Βουλγάα Πλάμενα Μίτκοβα με άλμα στα 13.19μ ενώ τα 13 μέτρα (13.01μ) πέρασε και η Τεοντόρα Μπομπέριτς από τη Σερβία. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Αλεξάντρα Τσνέρνουκα από την Ουκρανία με άλμα στα 12.82μ.

ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Η Αφροδίτη Τζατζιμάκη επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στη σφυροβολία (3κ) και επικράτησε με καλύτερη βολή στ 64.98μ. Η Αυστριακή Λόνι Μόζερ με 63.43 ακολούθησε στη 2η θέση ενώ τρίτη ολοκλήρωσε η Κροάτισα Λουτσίγια Πέντιτς με καλύτερη βολή στα 60.93μ.