ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Με φόρα η Ασουμανάκη

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, μετά το παγκόσμιο ρεκόρ στην κωπηλασία κλειστού χώρου, δείχνει σε εξαιρετική κατάσταση και στη βάρκα καταλαμβάνοντας τη 2η θέση στη ρεγκάτα του Πιεντιλούκο της Ιταλίας. Πολύ καλός και ο Σπύρος Γιάνναρος.

του Άκη Ιωακείμογλου

Αγωνιζόμενη στο σκιφ των γυναικών, η Σοφία Ασουμανάκη ξεκίνησε εξαιρετικά και μέχρι και το πέρασμα των 1500μ. ήταν στην πρώτη θέση. Στη συνέχεια δέχθηκε την επίθεση της Ελβετίδας Ζανίν Γκμέλιν η οποία και νίκησε τελικά με χρόνο 7:56:63, αφήνοντας δεύτερη την Ελληνίδα με χρόνο 7:57:72. Στον πρώτο της τελικό στη βαριά κατηγορία, η Κατερίνα Νικολαΐδου ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 8:11:83, καταλαμβάνοντας την 5η θέση.
Αργυρό μετάλλιο για την ελληνική αποστολή κατέκτησε και ο Σπύρος Γιάνναρος στο σκιφ ελαφρών βαρών των ανδρών. Στον τελικό τερμάτισε δεύτερος σε 6:59:31, πίσω από τον Ιταλό Μαρτσέλο Μιάνι ο οποίος έκανε 6:56:54.
Θετική ήταν και η παρουσία του πληρώματος των Τζιάλλα-Αγγελόπουλου οι οποίοι κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στη δίκωπο, πίσω από τα πληρώματα της Νότιας Αφρικής (6:48:06) και τη Ιταλίας (6:48:47), έχοντας χρόνο 6:49:28.
Στις κατηγορίες των νέων, Περγούλη-Ζέρβα κατέλαβαν τη δεύτερη θέση στο διπλό σκιφ και οι Βαρδάκας-Καλανδαρίδης την τρίτη θέση στη δίκωπο.