Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Εθνική στην Αγγλία

Τον πρώτο λόγο για την κατάληψη της πρώτης θέσης του 7ου προκριματικού ομίλου, έχει πλέον η Αγγλία αφού κατάφερε να κάνει τρομερή ανατροπή και ενώ η Εθνική μας ομάδα προηγήθηκε 2-0 στα παιχνίδια και 2-0 σετ στο τρίτο παιχνίδι!

Η Εθνική ομάδα ξεκίνησε στο πρώτο παιχνίδι με τον Κώστα Παπαγεωργίου να κάνει επική ανατροπή κόντρα στον κορυφαίο Άγγλο παίκτη, τον Λίαμ Πίτσφορντ. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, γύρισε το παιχνίδι και πήρε τη νίκη με 3-2 (13-11, 12-10, 3-11, 5-11, 11-13) βάζοντας την Εθνική στη θέση του οδηγού.
Ακολούθησε ένα εκπληκτικό 3-0 (11-9, 12-10, 13-11) του Παναγιώτη Γκιώνη επί του του Πολ Ντρίνκχολ. Ο Έλληνας αμυντικός είχε τον τελευταίο λόγο στα πιο δύσκολα σημεία, κράτησε μπάλα κι έκανε επιθέσεις όποτε έπρεπε κι αφού έσωσε και σετ μπολ στο 3ο σετ έφτασε στο μεγάλο αποτέλεσμα.
Στον τρίτο αγώνα, ο Γιάννης Σγουρόπουλος ξεκίνησε εκπληκτικά κάντοντας το 2-0 επί του Σαμ Γουόκερ. Ο 16χρονος έπαιξε φοβερό πινγκ πονγκ και έδειξε ικανός να κάνει τη μεγάλη ανατροπή. Στο τρίτο σετ ξεκίνησε με φερ πλέι από τον Σγουρόπουλο που έδωσε τον πόντο στον Άγγλο, μετά από λάθος απόφαση του διαιτητή. Από εκείνο το σημείο ξεκίνησε η αντεπίθεση του Άγγλου για να κάνει την ανατροπή και να κερδίσει με 3-2 (11-7, 12-7, 6-11, 6-11, 10-12).
Οι Άγγλοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν τον αγώνα, καθώς ο Λίαμ Πίτσφορντ κατάφερε να κερδίσει τον Γκιώνη 3-1 και να κάνει το 2-2 σε ένα πολύ δραματικό παιχνίδι.
Στην τελευταία αναμέντρηση, ο Κώστας Παπαγεωργίου προσπάθησε να δώσει τη νίκη στην Εθνική, αλλά τελικά ηττήθηκε 3-1 από τον Πολ Ντρίνκχολ και οι Άγγλοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή παίρνοντας τη νίκη με 3-2.