ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ 2022: 5ος στον κόσμο ο Χρήστου!

Την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του σε παγκόσμιο 25αρας πισίνας πραγματοποίησε πριν από λίγο ο Απόστολος Χρήστου στον τελικό των 100μ ύπτιο που διεξήχθει στο κολυμβητικό κέντρο της Μελβούρνης.

O αθλητής του Παναγιώτη Βελέντζα ολοκλήρωσε 5ος με 49.68, μόλις 0,02 του δευτερολέπτου από το χθεσινό πανελλήνιο ρεκόρ (49.66) που έκανε στα ημιτελικά.
O Χρήστου διατηρούσε την 4η θέση μέχρι τα πρώτα 75μ, όμως στο τελευταίο 25άρι ο Νοτιοαφρικάνος Πίτερ Κέτσε έκανε την αντεπίθεση του και τερμάτισε σε 49.60 (νέο ρεκόρ Αφρικής), έναντι του 49.68 (έχει 49.66) του Έλληνα πρωταθλητή, που τελικά ακούμπησε 5ος τον τοίχο του τερματισμού. Ο Ράιαν Μέρφι (ΗΠΑ) ήταν ασταμάτητος και με 48.50 κέρδισε το χρυσό μετάλλιο, σημειώνοντας νέο ρεκόρ αγώνων. (48.90 του Ρώσου Στάνισλαβ Ντόντετς από 2010 το προηγούμενο). Επίσης η επίδοση του Μέρφι είναι η 2η καλύτερη όλων των εποχών.
Δεύτερος ακολούθησε ο Ιταλός Λορέντζο Μόρα με 49.04 και ακόμα ένα μετάλλιο πηγαίνει στην Αυστραλία χάρη στον Άιζακ Κούπερ που τερμάτισε τρίτος με 49.52. Ο Χρήστου αποδεικνύει την εξαιρετική του εξέλιξη κάθε φορά που είναι στο νερό, καθώς στο περσινό παγκόσμιο πρωτάθλημα του Άμπου Ντάμπι ήταν 7ος με επίδοση 49.91.