ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ 2022: 6ος ο Βαζαίος στον τελικό των 100μ μεικτής

Άλλη μία παρουσία σε τελικό πραγματοποίησε ο Ανδρέας Βαζαίος, ο οποίος με επίδοση 51.80 τερμάτισε στην 6η θέση κολυμπώντας από την 6η διαδρομή, εκεί όπου ο Τόμας Τσεκόν κέρδισε το χρυσό μετάλλιο.

Ο αθλητής του Αλέξανδρου Νικολόπουλου μετά την τρομερή κούρσα του στα ημιτελικά των 100μ μεικτής, όπου σημείωσε πανελλήνιο ρεκόρ με 51.47, δεν κατάφερε να επαναλάβει την επίδοση αυτή και το 51.80 τον κατέταξε στην 6η θέση του κόσμου. Ο Ιταλός Τσεκόν ήταν ο μοναδικός στον τελικό που κατέβηκε τα 51 δευτερόλεπτα και με το 50.97 στέφθηκε πρωταθλητής κόσμου. Το αργυρό μετάλλιο πήρε ο Χαβιέρ Ασεμέδο (Καναδάς) με 51.05 και το χάλκινο ο Φίνλεϊ Νοξ (Καναδάς) με 51.10. Το αμερικανικό δίδυμο των Σέιν Κάσας και Μάικλ Άντριου έμεινε εκτός βάθρου, αφού κατέλαβαν την 4η και 5η θέση αντίστοιχα.