Μετάλλια, ρεκόρ και όρια από Κουτσουβέλη

Με τον καλύτερο τρόπο οολκλήρωσε την παρουσία της στο πρωτάθλημα της περιφέρειας, Αμέρικαν Αθλέτικ, η Ελεάννα Κουτσουβέλη κατακτώντας δύο μετάλλια με δύο ατομικά ρεκόρ και όρια για τους τελικούς του NCAA!

Μόλις στην πρώτη της χρονιά στο Χιούστον, η 19χρονη Κουτσουβέλη έχει καταφέρει σπουδαία πράγματα στις μικρές πισίνες των 25 γιάρδων. Στους τελικούς της περιφέρειας των Κούγκαρς, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατάφερε να προσθέσει σήμερα τα ξημερώματα ακόμα δύο μετάλλια στη συλλογή της. Στις 100 γιάρδες ύπτιο ήταν πρώτη με νέο ατομικό ρεκόρ, κάνοντας 54.32 (στα προκριματικά έκανε 54.45). Νωρίτερα, στις 400 γιάρδες μεικτής, κατέλαβε την τρίτη θέση στον τελικό κατεβαίνοντας το 4:20. Έχοντας κάνει στον προκριματικό 4:23.23, στον τελικό ήταν… τορπίλη κάνοντας 4:19.27.
Με τις επιδόσεις της αυτές, κατάφερε ως πρωτοετής να πιάσει τα όρια Β για τους τελικούς του NCAA! Στις 100 γιάρδες ύπτιο το όριο Α είναι 51.51 και το όριο Β 55.09 (το είχε από τον προκριματικό ε το 54.45) και στις 400 γιάρδες μεικτή το όριο Α είναι 4:05.37 και το όριο Β 4:19.39 (έκανε 4:19.27). Πραγματικά σπουδαίο κατόρθωμα για πρωτοετη και μάλιστα για αθλήτρια που κολυμπάει σε γιάρδες μόλις λίγους μήνες.
H Kουτσουβέλη αγωνίστηκε και στη σκυτάλη 4Χ100 γιάρδες μεικτή, όπου με τις Κούγκαρς του Χιούστον κατέλαβαν την 4η θέση στον τελικό με 3:41.81, ενώ το Ιστ Καρολάινα της Αμοιρόγλου ήταν 5ο με 3:42.12. Η Κουτσουβέλη ολοκληρώνει την παρουσία της τα ξημερώματα της Κυριακής, με τη συμμετοχή στον τελικό Β των 200 γιάρδων ύπτιο.
Στο ατομικό της αγώνισμα, η Αναστασία Αμοιρόγλου από το Ιστ Καρολάινα, ήταν έκτη στον τελικό των 100 γιάδων πεταλούδα, με 54.70, χάνοντας για λίγο το όριο Β (54.49) για τα τελικά του NCAA.