ΠΑΛΗ

Μεταλλίων συνέχεια για την Ελλάδα

Οι Αβραάμ Παπαδόπουλος και Νίκολαος Σωτηριάδης κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στα 130κ. της κατηγορίας Α της ελευθέρας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα βετεράνων που διεξάγεται στο Παλαιό Φάληρο, ενώ το χρυσό κατέκτησε άνευ αγώνα η Αθηνά Γιαννουσά καθώς δεν υπήρχε αντίπαλος στην κατηγορία της.

Οι δύο Έλληνες παλαιστές που ανήκουν στην ομάδα του Άτλαντα ήταν ιδιαίτερα χαρούμενoι για την επιτυχία τους με τον Παπαδόπουλο να δίνει υπόσχεση για το επόμενο παγκόσμιο πρωτάθλημα: «Mία υπέροχη και μοναδική εμπειρία. Αυτό το μετάλλιο ανήκει σε πολλούς γιατί για να φτάσει κάποιος σε αυτό το σημείο χρειάζεται στήριξη. Το αφιερώνω στην ομάδα του Άτλαντα, τους γονείς μου και όλους τους εξαίρετους ανθρώπους που μας δίνουν ενέργεια. Μπράβο στους εθελοντές. Έγινε μία εξαιρετική διοργάνωση, με καλές συμμετοχές που θα τις ζηλεύουν οι ξένοι. Επόμενο ραντεβού του χρόνου στην Πολωνία, με στόχο το χάλκινο να γίνει χρυσό». Από την πλευρά του ο Σωτηριάδης σημείωσε: «Οι προπονήσεις ήταν σκληρές. Το επίπεδο των αγώνων ήταν υψηλό. Παίρνουν μέρος δυνατοί αθλητές». Και οι δύο παλαιστές αφιέρωσαν τις διακρίσεις τους στον προπονητή, Παναγιώτη Κόκκινο, ο οποίος έφυγε πριν από ένα χρόνο από τη ζωή. Οι θέσεις των υπόλοιπων Ελλήνων παλαιστών της ελευθέρας: Κατηγορία Α: 63κ.: Αρθούρος Καλπατσανίδης 5ος, 76κ.: Γεώργιος Βασιλειάδης 15ος. Κατηγορία G: 85κ.: Φίλιππος Σιδέρης 8ος.
Την Παρασκευή αρχίζουν οι αγώνες της ελληνορωμαϊκής και θα αγωνιστούν οι: Κατηγορία C: 58κ.: Νικόλαος Τσιακάρας, 85κ.: Παράσχος Δεσκουλίδης, Χρήστος Παγγέας, 97κ.: Χρήστος Δρίβας, 130κ.: Χαράλαμπος Καλτσίδης. Κατηγορία D: 63κ.: Παναγιώτης Καλαϊτσίδης, 69κ.: Ιωάννης Βαλασάκης, 76κ.: Βλαδίμηρος Μακρίδης. Η διοργάνωση θα ολοκληρωθεί στις 18 Οκτωβρίου και η είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη.