ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Μόνο στο διπλό συνεχίζουν οι Έλληνες

Κακή στο πρώτο κομμάτι της, βελτιωμένη σαφώς στη συνέχεια ήταν για τους Έλληνες αθλητές επιτραπέζιας αντισφαίρισες, η δεύτερη αγωνιστική ημέρα στην πόλη Μπιέλα για το World Table Tennis Feeder της Ιταλίας.

Σήμερα έγιναν καθοριστικά παιχνίδια για τις προκρίσεις στα κεντρικά ταμπλό των ατομικών αγωνισμάτων. Στο απλό ανδρών το αποτέλεσμα ήταν εντελώς αρνητικό, καθώς ο Γιάννης Σγουρόπουλος, ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος και ο Κωνσταντίνος Αγγελάκης αποκλείστηκαν στον 2ο προκριματικό γύρο και δεν κατάφεραν να φτάσουν στα ματς για την πρόκριση.
Ο Αγγελάκης (νούμερο 338 στην τρέχουσα παγκόσμια κατάταξη) αφού προχώρησε χωρίς αγώνα στον 2ο γύρο τέθηκε αντιμέτωπος με τον Τζουλ Καβάιγ (No668). Ο Γάλλος έδειξε μεγάλες ικανότητες κόντρα στην άμυνα και επικράτησε με 3-0 (6-11, 9-11, 11-13).
Ο Κωνσταντινόπουλος (αβαθμολόγητος μέχρι αυτή την εβδομάδα) προερχόταν από νίκη στον 1ο προκριματικό και σήμερα είχε το υψηλό εμπόδιο του Σλοβένου Πέτερ Χρίμπαρ (Νο 289). Αμφίρροπο ήταν το ματς, όμως ο αριστερόχειρας διεθνής μας υστέρησε στις λεπτομέρειες του 2ου και του 3ου σετ για ν’ αποκλειστεί τελικά με 3-0 σετ (6-11, 10-12, 9-11).
Αργότερα το μεσημέρι αγωνίστηκε ο Σγουρόπουλος (Νο 370) και με αρκετά λάθη γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ (11-6, 11-13, 7-11, 8-11).

Στο διπλό ανδρών τα πράγματα ήταν καλύτερα για τους Έλληνες. Οι Σγουρόπουλος/Κωνσταντινόπουλος είχαν αρχίσει νικηφόρα την Τρίτη την προσπάθεια τους και την Τετάρτη κατέβαλλαν και το 1ο φαβορί στο ταμπλό των προκριματικών. Συγκεκριμένα νίκησαν με 3-0 σετ τους Νιγηριανούς Ορόκ Ετίμ/Αζίζ Σολάνκε και πέρασαν εμφατικά στο ταμπλό (11-6, 13-11, 11-3).
Οι αμυντικοί Γκιώνης και Αγγελάκης, που είχαν bye στον 1ο προκριματικό, ξεπέρασαν σήμερα τις δύσκολες στιγμές κόντρα στους Αντρέα Πούππο/Μάρκο Καπούκιο από την Ιταλία και με σκορ 3-1 ακολούθησαν στον γύρο των «16» (11-6, 11-13, 11-6).
Πολύ γρήγορα έγινε και η κλήρωση του κυρίως ταμπλό. Αύριο οι Σγουρόπουλος/Κωνσταντινόπουλος αντιμετωπίζουν τους Ιάπωνες Σόρα Ματσουσίμα/Μιζούκι Οϊκάβα, που είναι στην Μπιέλα νούμερο 1 του αγωνίσματος, ενώ ο Γκιώνης με τον Αγγελάκη τίθενται αντιμέτωποι με τους Φεντερίκο Βαλίνο/Τζιάκομο Αλεγκράνσα.