Νέα διαμαρτυρία Λελίσα

Στον πρώτο του αγώνα μετά τον μαραθώνιο στους Ολυμπιακούς και το αργυρό μετάλλιο, ο πρόσφυγας Φεγίσα Λελίσα κατέλαβε την 4η θέση.

Ο Αιθίοπας ο οποίος δηλώνει πως δεν μπορεί να γυρίσει στην πατρίδα του γιατί κινδυνεύει η ζωή του, ολοκλήρωσε το μαραθώνιο στη Χονολουλού κάνοντας 2:15:56. Δεν παρέλειψε φυσικά να κάνει και πάλι την κίνηση των χεριών που είναι δεμένα με χειροπέδες. Με αυτόν τον τρόπο διαμαρτύρεται (όπως το έκανε και στο Ρίο) για τις εκδιώξεις της φυλής Ορόμο στην οποία ανήκει και ο ίδιος, από την κυβέρνηση της Αιθιοπίας.
Νικητής του αγώνα με ρεκόρ διαδρομής, ήταν ο Κενυάτης Λόρενς Τσερόνο τρέχοντας μάλιστα για πρώτη φορά μαραθώνιο, έκανε 2:09:37. Τον ακολούθησε ο Γουίλσον Τσεμπέτ με 2:10:49 και στην τρίτη θέση ο Ντεριμπέ Ρόμπι με 2:13:39.
Στις γυναίκες επικράτησε η Μπρίγκιτ Κοσέι με 2:31:10, την ακολούθησε η Λίντσι Σκέρφ με 2:34:04 και στην τρίτη θέση τερμάτισε η Μπουζουνέζ Ντεμπά με 2:35:33.