Νίκες για Βουλιαγμένη και Ολυμπιακό

Σημαντική νίκη σημείωσε η Βουλιαγμένη εκτός έδρας επί του ΠΑΟΚ στο Ποσειδώνιο, ενώ ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες μετά την ισοπαλία της προηγούμενης εβδομάδας, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 ανδρών.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Ο ΠΑΟΚ υπέστει την πρώτη του εντός έδρας ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Δικέφαλος ξεκίνησε επιθετικά τον αγώνα ανοίγοντας το σκορ με τον Παπάκο όμως το ημίχρονο έληξε με 2-4 υπέρ της Βουλιαγμένης ενώ στο 30ο λεπτό η ομάδα του Κολιάνιν διαμόρφωσε το 6-9, για να προηγηθεί με τρία γκολ και να μην αφήσει περιθώρια ανατροπής. Ο αγώνας έληξε με τελικό σκορ 7-10, αφήνοντας τον ΠΑΟΚ χωρίς βαθμούς. Αντιθέτως, η Βουλιαγμένη συνεχίζει την καλή πορεία της στο πρωτάθλημα.
Οκτάλεπτα: 1-1, 1-3, 3-2, 2-4.
ΠΑΟΚ (Πάνος Βέργος): Παπάκος 3, Σαρησάββας 2, Λέκιτς 1, Μπλάζεβιτς 1.
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Χρβόγιε Κολιάνιν) : Αφρουδάκης 2, Βούξεβιτς 2, Κουρουβάνης 3, Μπάσιτς 1, Γούβης 1, Ποντικέας 1.

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό
Στο Παπαστράτειο υποδέχθηκαν οι ερυθρόλευκοι σήμερα τον Εθνικό για να επικρατήσουν με 24-6 και να επιστρέψουν στις νίκες μετά την ισοπαλία με την Βουλιαγμένη στην προηγούμενη αγωνιστική. Ο Ολυμπιακός επέβαλε τον δικό του ρυθμό στον αγώνα και με αυτόν συνέχισε ως το τέλος για να πάρει μια εύκολη εντός έδρας νίκη και 3 ακόμη βαθμούς.
Οκτάλεπτα: 7-0, 5-2, 5-3, 7-1.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Μυλωνάκης 2, Γενηδουνιάς 3, Γιόκοβιτς 3, Μπουλιούμπασιτς 1, Δερβίσης 5, Κάκαρης 3, Γούνας 3 Αργυρόπουλος – Κανακάκης 3, Αρ. Χαλυβόπουλος 1.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Φάνης Κουντουδιός): Θαλασσινός 1, Τεσάνοβιτς 1, Τοράκης 2, Παπαδόγκωνας 1, Χονδροκούκης 1.