ΥΓΡΟΣ ΣΤΙΒΟΣ

ΝΤΟΧΑ 2024 – 3η μέρα: Πρώτη δύναμη η Κίνα

Η τρίτη μέρα των αγώνων στο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου π[ου διεξάγεται στη Ντόχα τιου Κατάρ ολοκληρώθηκε με την υδατοσφαίριση να ξεκινά τους αγώνες της και την Κίνα να κυριαρχεί στον πίνακα των μεταλλίων και την ομάδα των ΗΠΑ στην υδατοσφαίριση των γυναικών να κερδίζει το ντέρμπι με την Ολλανδία.

Μαραθώνια κολύμβηση

Αργυρός Ολυμπιονίκης στο Τόκιο, δεύτερος πέρσι στη Φουκουόκα, ο Κριστόφ Ρασόφσκι (Ουγγαρία), επιτέλους ανέβηκε στο κορυφαίο σκαλί του βάθρου στα 10χλμ των ανδρών. Με 1:48:21 ήταν ο νικητής για να τον ακολουθήσει ο Γάλλος Μαρκ Αντουάν Ολιβιέ με 1:48:23 και ο Βρετανός Έκτος Πάρντο με 1:48:29. Κακή εμφάνιση από τον χρυσό Ολυμπιονίκη και παγκόσμιο πρωταθλητή του 2023, Φλόριαν Βέλμπροκ (Γερμανία) που τερμάτισε στην 29η θέση με 1:49:59.
Ο Άλκης Κυνηγάκης ολοκλήρωσε 13ος με 1:48:34 και τσέκαρε το εισιτήριο του για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, ενώ ο Αστέριος Δαλδογιάννης τερμάτισε στην 43η θέση με 1:53:51.

Υδατοσφαίριση

Το τουρνουά της υδατοσφαίρισης των γυναικών ξεκίνησε με… τελικό και τις ΗΠΑ να κερδίζουν 10-8 την κάτοχο του τίτλου Ολλανδία στην αναμέτρηση του πρώτου ομίλου. Με εύκολη νίκη ξεκίνησε η Εθνική με την ομάδα της Αλεξίας Καμμένου να επικρατεί εύκολα επί της Γαλλίας με 11-6 και να ετοιμάζεται για το ντέρμπι με την Ισπανία την ερχόμενη Τρίτη.

Το πανόραμα του τουρνουά των γυναικών

1ος όμιλος (1η αγωνιστική)
Καζακστάν – Βραζιλία 16-15 (10-10 κανονικός αγώνας)

Καταδύσεις

Οι Κινέζοι άρχισαν να προσθέτουν χρυσά μετάλλια στη συλλογή τους στο παγκόσμιο πρωτάθλημα καθώς, όταν αγωνίζονται δε τελικό καταδύσεων είναι το απόλυτο φαβορί. Στις συγχρονισμένες καταδύσεις των ανδρών από τραμπολίνο των τριών μέτρων δεν είχαν αντίπαλο. Το δίδυμο Νταόγι Λονγκ και Ζόνγκγιουαν Γουάνγκ συγκέντρωσαν 442.41 βαθμούς αφήνοντας αρκετά πίσω τους Ιταλούς Λορένζο Μαρσάλιο και Τζιοβάνι Τότσι που ήταν δεύτεροι με 384.24 βαθμούς. Χάλκινο για την Ισπανία με τους Άντριαν Αμπαντία και Νίκολας Γκαρσία που βαθμολογήθηκαν με 383.28 βαθμούς.
Για την Κίνα αυτή ήταν η δεύτερη συμμετοχή σε τελικό στη Ντόχα και το 2ο χρυσό μετάλλιο.

Καλλιτεχνική κολύμβηση

Ιστορική μέρα στην καλλιτεχνική κολύμβηση για το Καζακστάν που κέρδισε το πρώτο του χρυσό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα. Στο τεχνικό πρόγραμμα των μεικτών ζευγαριών, η Ναργκίζα Μπολάτοβα και ο Έντουαρντ Κιμ συγκέντρωσαν 228.0050 βαθμούς και κατάκτησαν το χρυσό μετάλλιο με το δίδυμο από την Κίνα των Γεντάο Τσενγκ και Χάογιου Σι να ακολουθούν στη δεύτερη θέση με 223.3166 και στην τρίτη του Μιράντα Μπαρέρα και Ντιέγκο Βιγιαλόμπος από το Μεξικό με 217.5192 βαθμούς.
Στο ακροβατικό πρόγραμμα του ομαδικού, επικράτησαν τα φαβορί. Πρώτη η Κίνα με 244.1767, ακολούθησε η Ουκρανία με 243.3167 και στην τρίτη θέση οι ΗΠΑ με 242.23 βαθμούς.