ΝΤΟΧΑ 2024 – κολύμβηση: Ιστορικό χρυσό μετάλλιο για την Πορτογαλία

Οι τελικοί της δεύτερης μέρας ολοκληρώθηκαν και με τα δύο χρυσά μετάλλια που κέρδισαν οι ΗΠΑ προηγούνται στον πίνακα των μεταλλίων, ενώ σπουδαία μέρα ήταν για την Πορτογαλία, καθώς ο Ντιόγκο Ριμπέιρο κέρδισε το πρώτο της χρυσό.

100μ πρόσθιο ανδρών
Στον πρώτο τελικό της ημέρας ο Νικ Φινκ (ΗΠΑ) κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην καριέρα του στο 100άρι πρόσθιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, καθώς το 2022 ήταν τρίτος και το 2023 δεύτερος. Πλέον έχει ανέβει σε όλα τα σκαλιά του βάθρου, αφού με το 58.57 ήταν ο ταχύτερος στον τελικό. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Νικολό Μαρτινένγκι (Ιταλία), όπως και πέρσι, και τα κατάφερε με επίδοση 58.84. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Άνταμ Πίτι με τον Βρετανό να επιστρέφει στα μετάλλια για πρώτη φορά μετά το 2019, αφού απείχε από τις δύο προηγούμενες διοργανώσεις. Το χάλκινο που ήρθε χάρη στο 59.10 μπορεί να είναι πρωτόγνωρο για αυτόν τουλάχιστον σε ατομικό επίπεδο αλλά είναι ένα βήμα στην επιστροφή στις μεγάλες διοργανώσεις.

100μ πεταλούδα γυναικών
Η Άννα Ντουντουνάκη γύρισε το 50αρι σε 26.80 για να ολοκληρώσει σε 57.62 και να καταλάβει την 5η θέση αν και η ίδια δήλωσε πως δεν έμεινε ικανοποιημένη από το χρόνο της καθώς είχε στόχο το ρεκόρ (57.25). Η Αντζελίνα Κόλερ (Γερμανία) ολοκλήρωσε την εξαιρετική της παρουσία κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο με 56.28 (πέρσι στη Φουκουόκα το χρυσό πήγε στο 56.12), ενώ στα ημιτελικά είχε κολυμπήσει 56.11, που την κατατάσσει 9η ταχύτερη κολυμβήτρια όλων των εποχών. Η Αμερικανίδα Κλερ Κουρζάν κατέλαβε τη 2η θέση με 56.61 ενώ το βάθρο έκλεισε στο 56.94 με τη Λουίζ Χάνσον (Σουηδία).

50μ πεταλούδα ανδρών
Στα τελευταία μέτρα κρίθηκε ο νικητής των 50μ πεταλούδα και πρώτος ήταν τελικά ο Ντιόγκο Ριμπέιρο, που κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την Πορτογαλία στην ιστορία της σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, έχοντας πέρσι κερδίσει το αργυρό στο ίδιο αγώνισμα. Ο Πορτογάλος ήταν ο μοναδικός που κατέβηκε τα 23 δευτερόλεπτα και μάλιστα το χρονόμετρο κατέγραψε 22.97, για να αφήσει πίσω του τους έμπειρους Μάικλ Άντριου (ΗΠΑ) και Κάμερον Μάκεβοϊ (Αυστραλία). Ο Αμερικανός σημείωσε 23.07 και ο Αυστραλός 23.08.

200μ μεικτή γυναικών
Η Κέιτ Ντάγκλας είναι η μοναδική κολυμβήτρια μέχρι στιγμής που έχει υπερασπιστεί τον τίτλο της. Η κυριαρχία της Αμερικανίδας δεν αμφισβητήθηκε από καμία άλλη αθλήτρια και κέρδισε το χρυσό μετάλλιο με 2:07.05. Η Σίντνεϊ Πίκρεμ κέρδισε το πρώτο αργυρό μετάλλιο στην καριέρα της σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, μετρώντας από προηγούμενες διοργανώσεις τέσσερα χάλκινα. Η Καναδέζα κολύμπησε το 200άρι σε 2:08.56 για να ανέβει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, το οποίο συμπλήρωσε η Γίτινγκ Γιου (Κίνα) με 2:09.01.