O Big Ben που εντυπωσιάζει

H ελληνική κολύμβηση έχει απλωθεί σε τρεις ηπείρους. Στην Ευρώπη είναι η βάση, στις ΗΠΑ ο Γκολομέεβ είναι ο Greek Freak και στην Αυστραλία υπάρχει ο Big Ben, Μπενεχούτσος.

του Στέφανου Σουλιώτη

Ο 18χρονος κολυμβητής του Γλαύκου, ο οποίος όμως ζει στη Μελβούρνη και αγωνίζεται για την ομάδα Βισέντρε, αγώνίστηκε στο πρωτάθλημα ηλικιακών κατηγοριών της Αυστραλίας και ήταν εντυπωσιακός.
Στα 400μ. μεικτή ήταν δεύτερος με επίδοση 4:23.83 (το όριο για το ευρωπαϊκό 4:27.83) πίσω από τον Τζέικομπ Βίνσεντ ο οποίος ήταν πρώτος με 4:22.94.
Στα 200μ. ελεύθερο, με 1:50.69 (1:51.86 το όριο για το ευρωπαϊκό) κατέλαβε την 5η θέση στον τελικό, όπου νικητής ήταν το «φαινόμενο» της Αυστραλίας, Κάιλ Τσάλμερς με 1:47.23.
Ο Big Ben συμμετείχε και στα προκριματικά των 100μ. πεταλούδα κάνοντας την καλύτερη επίδοση από όλους με 54.04 (54.52 το όριο για το ευρωπαϊκό), αλλά δεν αγωνίστηκε στον τελικό. Προτίμησε να συμμετάσχει στον τελικό των 200μ. μεικτής, όπου με 2:02.60 (2:04.86) ήταν δεύτερος πίσω από τον Κλάιντ Λιούις που τερμάτισε σε 2:00.09.
Εκει που ο Μπενεχούτσος απέδειξε ότι όντως είναι ο Big Ben, ήταν τα 200μ. πεταλούδα. Με 1:58.59 (2:02.28 το όριο) κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ του Κώστα Μαρκόζη (1:58.73) που άντεχε από το 2010 και κέρδισε το χρυσό μετάλλιο. Με την επίδοση αυτή, είναι ο δεύτερος καλύτερος φέτος στο αγώνισμα, πίσω από τον Γιάννη Δρυμωνάκο που έχει 1:58.50. Στην κατηγορία των Κ18 είναι ο κορυφαίος στην Ευρώπη μακράν του δευτέρου.
Όσον αφορά στην παγκόσμια κατάταξη, μόνο Ιάπωνες και Κινέζοι έχουν κολυμπήσει φέτος πιο γρήγορα στα 200μ. πεταλούδα.