Ο Κορίρ έκανε την έκπληξη, 7ος ο Φάρα

Ο Λέοναρντ Κορίρ έκανε την έκπληξη στην τριεθνή συνάντηση ανωμάλου δρόμου στο Εδιμβούργο, επικρατώντας επί των μεγάλων φαβορί Γκάρετ Χιθ και Μο Φάρα.

Ο Κενυάτης δρομέας που τρέχει για τις ΗΠΑ είχε μια φοβερή μονομαχία με τον Βρετανό Κάλουμ Χόκινς τον οποίο και κέρδισε για πολύ λίγο. Ο Κορίρ ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 24:03 με τον Χόκινς να τερματίζει δεύτερος σε 24:04. Στην τρίτη θέση βρέθηκε ακόμα ένας Κενυάτης που τρέχει για άλλη χώρα (Τουρκία). Ο Αράς Καγιά με δυνατό φίνις τερματίσε σε 24:21. Ο πρωταθλητής Γκάρετ Χιθ έμεινε από δυνάμεις και ενώ ακολουθούσε σε όλη τη διαδρομή μαζί με τον Κορίρ, τον Χόκινς που πήρε από την αρχή το προβάδισμα, στο τέλος δεν άντεξε και υποχώρησε στην έκτη θέση (και 4ος Αμερικανός) με 24:43 ενώ ο Μο Φάρα ήταν έβδομος με 24:49. Ο Βρετανός χρυσός Ολυμπιονίκης έδεινε βαρύς σε όλη τη διαδρομή και μόνος τέλος κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και να ανέβει αρκετές θέσεις στην τελική κατάταξη.