Ο Πίτι καλύτερος του Φελπς!

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες ήταν το αποκορύφωμα μία εκπληκτικής διετίας για τον Άνταμ Πίτι. Ο 21χρονος Βρετανός μετά από τρία χρυσά μετάλλια σε παγκόσμια πρωταθλήματα και οκτώ σε ευρωπαϊκά, πανηγύρισε την πρώτη θέση στα 100μ. πρόσθιο στο Ρίο με την αξιολόγηση να τον αναδεικνύει κορυφαίο κολυμβητή των Ολυμπιακών.

του Στέφανου Σουλιώτη

Τα αποτέλεσμα στα 100μ. πρόσθιο ήταν λίγο πολύ αναμενόμενο αλλά εκείνο που ήθελε ο Πίτι ήταν να νικήσει με εμφατικό τρόπο. Μόλις την πρώτη ημέρα του κολυμβητικού τουρνουά και μόλις στην πρώτη του κούρσα ο 21χρονος συνέτριψε το δικό του παγκόσμιο ρεκόρ. Το 57.92 το έκανε 57.55. Στον τελικό της επόμενης ημέρας ο Πίτι το βελτίωσε 42 εκατοστά (57.13) χαρίζοντας στη Βρετανία το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στους Αγώνες του Ρίο. Μπορεί άλλοι αθλητές να ανέβηκαν περισσότερες φορές στην κορυφή του βάθρου, όπως ο Μάικλ Φελπς ή η Κέιτι Λεντέκι. Μπορεί η Κατίνκα Χόσου να κατέκτησε τα πρώτα της Ολυμπιακά μετάλλια ή ο Τζόζεφ Σκούλινγκ να έκλεψε τη δόξα από τρεις θρύλους της κολύμβησης αλλά μιλώντας καθαρά με αριθμούς ο Πίτι ήταν εκείνος που έπιασε την καλύτερη απόδοση στο Ρίο.
Με βάση τον μέσο όρο των επιδόσεων του τελικού, τη στάνταρ απόδοση και την τιμή Ζ (δείκτης που μετράει σε κλίμακα -4.0 έως +4.0 πόσο πάνω ή κάτω είσαι από το μέσο όρο) ο Πίτι βρίσκεται στην πρώτη θέση έχοντας πίσω του Φελπς, Κανέτο και Σέστρεμ. «Δεν περίμενα πως θα κολυμπούσα καλύτερα από όλους στο Ρίο. Αυτό δείχνει πως δεν παίζει ρόλο η καταγωγή σου ούτε οι δυσκολίες που έχεις περάσει, αρκεί να αφοσιωθείς και δουλέψεις. Μπορείς να γίνεις ο,τι εσύ θέλεις», έγραψε στον προσωπικό του λογαριασμό στο facebook ο Πίτι και οι Βρετανοί τον αποθεώνουν.